Osumnjičeni za ratne zločine oslobođen usred sukoba u Sudanu

Ahmed Haroun 2011. godine kada je bio guverner regije Južni Kordofan

Bivši sudanski političar tražen zbog navodnih zločina protiv čovječnosti rekao je da on i drugi bivši zvaničnici više nisu u zatvoru.

Ahmed Haroun je bio među onima koji se nalaze u zatvoru Kober u glavnom gradu Kartumu koji se suočavaju s optužbama Međunarodnog krivičnog suda (MKS).

Čini se da se prekid vatre između borbenih vojnih frakcija uglavnom održava.

Ali postoje sumnje u posvećenost obje strane trajnom miru.

Sukob, koji je počeo 15. aprila, proizašao je iz ogorčene borbe za vlast između vođa regularne vojske Sudana i rivalske paravojne grupe, Snaga za brzu podršku (RSF).

Ranije ove sedmice pojavili su se izvještaji o bijegu iz zatvora u Koberu - gdje je Ahmed Haroun služio kaznu zajedno s Omarom al-Bashirom, bivšim predsjednikom Sudana.

Haroun je u utorak potvrdio u izjavi emitovanoj na sudanskoj televiziji Tayba da su on i drugi lojalisti Bashira koji su služili pod njegovom kontrolom napustili zatvor - ali je rekao da će biti spreman da se pojavi pred pravosuđem kad god ono bude funkcionisalo.

U audio poruci koja je kružila društvenim mrežama, Haroun je tvrdio da su grupi u bijegu pomogli zatvorski čuvari i oružane snage.

"Donijeli smo odluku da se zaštitimo zbog nedostatka sigurnosti, vode, hrane i liječenja, kao i zbog smrti mnogih zatvorenika u Koberu", rekao je Haroun al-Sudani, dnevnim novinama koje su povezane s Bashirom.

Pročitajte i ovo: U Sudanu na snazi primirje, ali uz zvuke eksplozija

Haroun je bio ključni igrač u brutalnom odgovoru sudanske vlade na dva dugotrajna i još uvijek neriješena građanska rata - u Darfuru (od 2003.) i Južnom Kordofanu (od 2011.).

MKS ga je 2007. godine optužio za njegovu navodnu ulogu u zločinima u Darfuru – opisanim kao prvi genocid u 21. vijeku – kada je bio ministar unutrašnjih poslova zemlje.

Suočen je sa 20 tačaka za zločine protiv čovječnosti i 22 tačke za ratne zločine, uz optužbe za ubistvo, silovanje, progon i mučenje. On poriče optužbe.

Mukesh Kapila, bivši koordinator UN-a za Sudan, opisao je Haruna kao "izuzetno opasnog" i "nepouzdanog", dodajući da ima "mnoge sljedbenike koji vrebaju posljednje dvije decenije", piše BBC.

"Ovo, plus druge naoružane grupe koje sada izlaze iz okvira, zaista mijenjaju dinamiku na načine koje je u ovom trenutku teško predvidjeti - ali to su zaista loše vijesti", dodao je Kapila.

Haroun je uhapšen 2019. godine, nakon što je vođa veterana Bashir svrgnut od strane vojske usred masovnih protesta. Zemlja je od tada doživjela česte nemire i nekoliko drugih pokušaja državnog udara.

Bashir - koji ima 79 godina - služio je zatvorsku kaznu zbog korupcije. On se nalazi u vojnoj bolnici u policijskom pritvoru - jer je tamo premješten prije izbijanja najnovijih neprijateljstava, prema Sudanskoj vojsci.

ICC ga optužuje da je vodio kampanju masovnog ubijanja i silovanja u sudanskoj regiji Darfur, što on poriče.

Pročitajte i ovo: WHO: 'Visoki rizik od biološke opasnosti' u Sudanu nakon zapljene laboratorija

Sudansko ministarstvo unutrašnjih poslova optužilo je RSF za provalu u pet zatvora u proteklih nekoliko dana - uključujući Kober, koji je Bashir već napustio.

Policija je saopštila da je racija dovela do ubistva dvojice zatvorskih čuvara, te da je RSF oslobodio sve koji su tamo bili zatvoreni.

RSF je negirao optužbe, tvrdeći umjesto toga da je vojska "nasilno evakuisala" objekat u sklopu plana da se Bashir vrati na vlast.

Portparol vojske je negirao bilo kakvu umiješanost vojske, rekavši da vojska "nema nadzor nad zatvorima". On je rekao da vojska koordinira sa policijom da se zatvorenici vrate u zatvore.

Ali mnogi Sudanci će vjerovati da je ovo samo najnoviji primjer generala Burhana, vođe sudanskih oružanih snaga, koji pokušava vratiti Bashirove islamističke poručnike na čelo sudanske politike.

Prekid vatre u Sudanu omogućio je evakuaciju stranih državljana iz zemlje. Nekoliko letova za evakuaciju sa državljanima Velike Britanije iz Sudana sletjelo je na Kipar, dok je čamac koji je evakuirao više od 1.600 ljudi iz desetina zemalja sada stigao u Saudijsku Arabiju.

I Njemačka i Francuska kažu da su svi njihovi građani sada napustili zemlju.