Predsjednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da bi suspenzija odluke o ukidanju viza za građane Kosova od 1. januara 2024. ubila dijalog između Kosova i Srbije.
Ona je ove izjave dala 30. avgusta, pozivajući se na stav francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji je 28. avgusta rekao da će njegova zemlja preispitati obaveze koje je preuzela u vezi sa ekonomskim pitanjima i viznom politikom za Kosovo i Srbiju, ako se ne ponašaju odgovorno.
"Rekla bih da je ovo način da se jednom zauvijek ubije dijalog. Ako neko želi da prekine dijalog, onda preduzme takve mjere, koje su kaznene mjere protiv naroda Kosova. Oni nisu protiv nijednog lidera, nisu protiv politike, oni su protiv naroda Kosova", kazala je predsjednica.
"A takva kazna bez presedana", navela je dalje, "koja je bila velika nepravda za narod Kosova, rezultiraće smrću dijaloga".
"Niko nema mandat da ide u Brisel, kada je narod Kosova kažnjen", rekla je Osmani tokom posjete Memorijalu za nestale u Prištini.
Macronovo upozorenje
Predsjednik Francuske Emanuel Makron upozorio je da će njegova zemlja preispitati obaveze koje je preuzela u vezi sa ekonomskim pitanjima i viznom politikom za Kosovo i Srbiju, ako se ne budu ponašali odgovorno. Govoreći 28. avgusta u godišnjem govoru pred francuskim ambasadorima u Parizu, Makron je rekao da se od Kosova i Srbije očekuje jasna posvećenost mirnom rešavanju situacije na severu Kosova.
"Francuska i Njemačka su dale svoja obećanja o viznoj politici i drugim ekonomskim pitanjima, koja će biti razmotrena ako se obje strane ne budu ponašale odgovorno. Moramo biti veoma oprezni u tom pogledu, posebno kada je stabilnost Zapadnog Balkana ugrožena", rekao je Macron.
Ambasadori zemalja članica Evropske unije dogovorili su se 30. novembra prošle godine da Evropskom savetu daju mandat da sa Evropskim parlamentom pregovara o procesu liberalizacije viza za Kosovo.
Pročitajte i ovo: Okončan celi proces liberalizacije viza za KosovoBezvizno kretanje za građane Kosova biće moguće od 1. januara 2024. godine.
Macronovi komentari dolaze u trenutku kada je Kosovo više puta pozivano da se vrati dijalogu sa Srbijom i organizuje nove izbore na sjeveru zemlje.
Osmani je podsjetila da je Kosovo već 10. jula u Bratislavi postiglo dogovor sa Evropskom unijom za stabilizaciju situacije na sjeveru.
Ona je napomenula da sporazum predviđa smanjenje prisustva kosovske policije u i oko zgrada opština na sjeveru, korak za koji je rekla da je Kosovo preduzelo i da se radi na organizaciji novih izbora.
Prema Osmani, pravni osnov za održavanje ovih izbora biće gotov 1. septembra, te je poručila da, shodno tome, očekuje da EU ukine kaznene mjere prema Kosovu, koje je ocijenila nepravednim i nesrazmjernim.
Još jedna tačka sporazuma iz Bratislave predviđa najbrži mogući povratak dijalogu na visokom nivou između Kosova i Srbije.
Osmani je rekla da očekuje kretanje u ovom pravcu u septembru.
Premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin Kurti) je 28. avgusta razgovarao o dijalogu sa izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom.
Pročitajte i ovo: Kurti i Lajčak razgovarali o novoj rundi dijalogaTenzije između Kosova i Srbije bile su visoke u maju ove godine, pošto su se stanovnici sjevernih opština - Zvečan, Leposavić i Zubin Potok - protivili ulasku novoizabranih predsjednika opština albanske nacionalnosti u zgrade opština.
Stanovnici ovih opština sa srpskom većinom već nedjeljama protestuju ispred zgrada, a povremeno je situacija eskalirala u nasilje.