Rusija ostaje izolirana u OSCE-u i nema drugih zemalja članica koje podržavaju njen rat u Ukrajini, izjavio je 1. decembra u Skoplju stalni predstavnik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) pri OSCE-u Michael Carpenter.
Govoreći na brifingu za novinare na marginama ministarskog samita OSCE-a, Carpenter je dodao da članice te organizacije trebaju iskorisiti alat da pozivaju Rusiju na odgovornost za "brutalne akcije" u Ukrajini, uključujući "zločine protiv čovječnosti".
Izjava američkog predstavnika pri OSCE-u uslijedila je nakon što je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov pojedine zapadne diplomate, koji su izbjegli susret s njim, nazvao kukavicama i ponovio optužbe na račun Zapada za uništavanje OSCE-a.
"Niko ne želi sjediti za stolom s Lavrovom i slušati laži, dezinformacije i propagandu. Rusija je zemlja agresor i svaku riječ ministra vanjskih poslova Lavrova ću, s dužnim poštovanjem, shvatiti kao veliku uvredu i ništa više", kazao je Carpenter.
Lavrov je na konferenciji za novinare, održanoj na marginama sastanka u Skoplju, također, dijelio "lekcije" stranim novinarima koje je zanimalo da li će Rusija napustiti OSCE, postavljajući im pitanje "gdje su stekli novinarsko obrazovanje".
Vaš browser nepodržava HTML5
Na sastanku OSCE-a, koji je završen 1. decembra u Skoplju, poručeno je, uz ostalo, da su "blokade direktna prijetnja osnovnim vrijednostima te organizacije"
Lideri su na samitu OSCE-a osudili rusku agresiju na Ukrajinu i izrazili snažnu podršku ukrajinskom narodu, a neki od njih su napustili salu tokom obraćanja šefa ruske diplomacije 30. novembra.
Pročitajte i ovo:
Zapad poručio Lavrovu da neće dozvoliti uništenje OSCE-aLavrov optužio Zapad da uništava OEBSMinistar vanjskih poslova Rusije ignorisao pitanja novinara na 30. Samitu OSCE-a u Sjevernoj MakedonijiOd početka ruske invazije na Ukrajinu, OSCE se kao organizacija suočava sa poteškoćama u funkcioniranju zbog veta Moskve na odluke koje moraju biti donesene konsenzusom 57 država članica.
Stoga se ministarski sastanak u Skoplju smatra ključnim za budućnost OSCE-a, a jedan od glavnih izazova bio je pronaći zemlju koja će od Severne Makedonije preuzeti predsjedavanje 2024. godine.
Na ministarskom samitu OSCE-a učestvovalo je oko 1.000 delegata iz 57 zemalja članica Organizacije i partnerskih zemalja, koje su se i formalno usuglasile da Malta preuzima predsjedavanje tom organizacijom 2024. godine.