Deset godina kasnije: Ubistvo Osame bin Ladena
Teroristički napadi 11. septembra u New Yorku (na fotografiji), Washingtonu i Pennsylvaniji 2001. godine dali su ponovnu hitnost potrage za saudijskim terorističkim vođom Osamom bin Ladenom. Potraga je započela 1990-ih.
Fotografija za koju se vjeruje da prikazuje Bin Ladena na satu džudoa u Saudijskoj Arabiji početkom 1980-ih. Bin Laden bio je sin milijardera građevinskog mogula s bliskim osobnim vezama sa saudijskom kraljevskom obitelji.
Jimmy Wu, instruktor džudoa koji je podijelio ovu fotografiju iz svog vremena u Saudijskoj Arabiji, rekao je za Reuters da se sjeća visokog studenta borilačkih vještina koji ga je jednom izgrdio nakon što je Wuova supruga ušla u judo centar, rekavši mu da tamo ne smiju biti žene. "[Bin Laden] nije odobrio [njezinu prisutnost]", rekao je.
Kamp za obuku džihadista koji se bore protiv sovjetskih snaga koje su napale Afganistan 1979. godine
Bin Laden iskoristio je svoje naslijeđeno bogatstvo za financiranje kampova za obuku u Pakistanu, gdje su strani borci mogli vježbati za borbu i prelaziti granicu s Afganistanom za borbu protiv sovjetskih trupa. Saudijski milioner osobno se borio u posljednjim fazama rata, koji je završio 1989. godine kada se Sovjetski savez povukao iz Afganistana.
Otprilike na kraju sovjetsko-afganistanskog rata, bin Laden (u sredini 1998.) formirao je ono što je postalo poznato kao Al-Kaida. Tada je teroristički vođa objavio rat "Židovima i križarima" i proglasio da je ubijanje zapadnjaka "individualna dužnost svakog muslimana".
Dim izbija iz zgrade nekoliko trenutaka nakon eksplozije kamiona-bombe u američkom veleposlanstvu u Nairobiju u Keniji, 1998.
Tokom 1990-ih Bin Laden je preuzeo odgovornost za nekoliko terorističkih napada, uključujući bombaške napade američkim veleposlanstvima u Keniji i Tanzaniji. Većina od 224 osobe ubijene u napadima bili su lokalni Afrikanci.
Muslimanska brigada bosanske vojske marširala je paradom u Zenici 1995. godine.
Također se smatra da je Bin Laden sudjelovao u pomaganju dolaska stranih džihadista da se bore zajedno s bosanskim muslimanima tokom ratova 1990-ih u bivšoj Jugoslaviji. Strani islamistički borci bili su poznati po svojoj brutalnosti.
Afganistanski borci promatraju eksplozije američkih bombi koje potresaju afganistanski planinski kompleks Tora Bora u decembru 2001. godine.
Kad su Sjedinjene Države napale Afganistan nakon napada 11. septembra, na niz planinskih špilja poznatih kao Tora Bora pokrenut je masivni zračni napad podržan od kopnenih boraca. Vjerovalo se da se Bin Laden i njegovi borci za Al-Kaidu skrivaju unutar Tora Bore u tim planinama prije nego što je pobjegao u Pakistan.
Bin Laden gleda sebe na televiziji, vjerovatno u svom skrovištu u Abbottabadu, Pakistan, u nedatiranom kućnom videu.
Islamistički bjegunac uspio je izbjeći i bombe i američke specijalne snage kada je skliznuo preko granice u Pakistan.
Fotografije bespilotnih letjelica CIA-e koje prikazuju kuću u Abbottabadu
Bin Laden se uputio u sjeverni pakistanski grad Abbottabad, gdje je oko 2005. godine izgrađen veliki kompleks opasan visokim zidovima. Lokalno stanovništvo primijetilo je da su stanovnici kompleksa spaljivali svoje smeće umjesto da ga iznesu na sakupljanje.
Ilustracija kompleksa u Abbottabadu, koji je na gornjem balkonu imao "zid privatnosti"
Teorije se razlikuju o tome kako je Bin Laden na kraju praćen, ali špijuniranje zgrade navodno je bilo relativno lako zbog visine.
Predgrađe u Abbottabadu
Do 2010. godine, nadzorni tim CIA-e koji je mjesecima proveo u obližnjoj kući "promatrajući iza stakla" s teleobjektivima i infracrvenom opremom, bio je uvjeren da su tajanstveni stanovnici kompleksa Bin Laden i njegova obitelj.
Pripadnici jedinice Navy Seals američke mornarica tokom treninga
U rano jutro 2. maja 2011. godine, deseci komandosa američkih marinaca prebačeni su iz zračne baze u Afganistanu u Abottabad. Timovi su letjeli helikopterima prelazili nisko iznad terena kako bi izbjegli da ih pakistanska vojska detektira.
Američki predsjednik Barack Obama (drugi slijeva) i tadašnji potpredsjednik Joe Biden (lijevo) zajedno s članovima nacionalnog sigurnosnog tima promatraju kako se odvija akcija.
Biden je navodno bio jedini najviši dužnosnik koji se usprotivio napadu koji se tada dogodio.
Rotor uništenog američkog helikoptera na lokaciji Bin Ladenovog skrovišta
Napad je započeo loše kad su turbulencije stvorene složenim zidovima uzrokovale gubitak visine i pad jednog helikoptera. No, komandosi i dresirani belgijski pas silom su se probili unutar rezidencije i ubili Bin Ladena. Navy Seals uništili su helikopter eksplozivom prije nego što su se za bijeg ugurali u drugi helikopter s tijelom Bin Ladena.
Njujorčanka slavi vijest o ubistvu Bin Ladena.
Nakon što je DNK test na tijelu vođe Al-Kaide potvrdio njegov identitet, američke su ga snage pokopale u roku od 24 sata od njegove smrti, prema islamskom običaju.
Mještani se okupljaju oko Bin Ladenova imanja 4. maja 2011.
Činjenica da je mjesto kompleksa nekoliko minuta hoda od pakistanske vojne baze, izazvalo je sumnju da je vojska znala za Bin Ladenovo boravište.
Lokalni dječaci sakupljaju komade iz američkog helikoptera dan nakon što su ga američki komandosi uništili nakon pada na Bin Ladenovo imanje.
Pakistanski premijer Imran Khan prepoznao je 2020. vjerovatne "veze" između vojske svoje zemlje i Bin Ladena kad se čelnik Al-Kaide skrivao u Pakistanu, ali porekao je da postoje veze na visokoj razini.
Rušenje kompleksa 2021. godine.
Fotografije tijela Bin Ladena nikada nisu objavljene, navodno zbog njihove jezive naravi.
Muškarac šeta blizu mjesta gdje je nekada stajao Bin Ladenov kompleks, 2012. godine.
Satelitske fotografije iz 2021. pokazuju kako su u susjedstvu od 2011. godine izgrađeni deseci novih kuća, ali mjesto kuće u kojoj je bio Bin Laden će ostati prazno i mještani ga koriste za igranje kriketa.