Osman Mehmedagić, direktor Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA BiH), nakon hapšenja i saslušanja zbog sumnje na pranje novca i zloupotrebu položaja, u srijedu, 14. jula, zadržan je u prostorijama za zadržavanje Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS-a).
Ova informacija potvrđena je iz MUP-a KS-a.
"U zakonom propisanom roku (24 sata od hapšenja op. a.) osoba će biti predata u dalju nadležnost postupajućem tužitelju Tužiteljstva BiH", kazali su iz MUP-a u Sarajevu.
Iz Tužiteljstva BiH su potvrdili da je osumnjičeni Mehmedagić, koji se tereti za zloupotrebu položaja ili ovlasti, krivotvorenje isprave i pranje novca, uhapšen po nalogu ove institucije.
Službenici Uprave policije MUP-a KS-a, uhapsili su Mehmedagića u srijedu ujutro, 14. jula jer državno tužiteljstvo vodi istragu u kojoj se osumnjičeni Mehmedagić tereti za navedena kaznena djela, a u vezi s aferom "Diploma", u kojoj je u junu 2021. uhapšen i direktor i osnivač Američkog univerziteta u BiH Denis Prcić.
Prcić se sumnjiči da je ilegalno izdao diplomu Mehmedagiću.
Odvjetnik šefa obavještajne agencije BiH Nermin Mulalić nije mogao komentirati detalje hapšenja i saslušanja.
Iz MUP-a KS-a su kazali i da je završen i uviđaj u kući u vlasništvu Mehmedagića u Sarajevu, koja se dovodi u vezu s krivičnim djelima koja mu se stavljaju na teret.
Pripadnici MUP-a KS-a su početkom mjeseca jula pretresli prostorije Obavještajno-sigurnosne agencije BiH.
Pročitajte i ovo: Studenti čekaju diplome zbog istrage o Američkom univerzitetuIz OSA-e je tada saopćeno kako je pripadnicima MUP-a KS-a predat personalni dosje generalnog direktora ove institucije Osmana Mehmedagića.
"Predmetni dosje je predat ovlaštenim službenicima MUP-a Kantona Sarajevo i isti će biti predati Sudu BiH koji je, u skladu sa Zakonom o zaštiti tajnih podataka, licenciran za čuvanje tajnih podataka", navedeno je u saopćenju OSA-e.
Mehmedagiću je 2019. godine poništena diploma fakulteta u Banjoj Luci iz 2007. godine. On je potom dostavio dvije diplome – Američkog univerziteta i Pravnog fakulteta u Sarajevu (viša škola).
Tužitelje je zainteresirao podatak da Mehmedagić ranije u svojoj biografiji nije navodio diplomu Američkog univerziteta iz 2013. godine, te je Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu.
Sud Bosne i Hercegovine Denisu Prciću je 20. juna odredio jednomjesečni pritvor.
On se tereti sa zlupotrebu položaja ili ovlaštenja, pomoć učiniocu krivičnog djela, krivotvorenje službene isprave.
Druge afere s kojima je bio povezan i Mehmedagić
Direktor OSA-a je bio osumnjičen i u drugim predmetima na Sudu BiH. Tokom 2020. bila je aktualna afera u vezi s izuzimanjem videosnimaka.
Sud BiH je u vezi s ovim predmetom izrekao oslobađajuću presudu Mehmedagiću koji je bio optužen za zloupotrebu položaja i ovlasti. Krivnje je oslobođen i uposlenik OSA-e Muhamed Pekić, optužen za ista krivična djela. Tužiteljstvo je uložilo žalbu.
Tužiteljstvo BiH Mehmedagića i Pekića sumnjičilo je da su tokom augusta 2020. godine zloupotrijebili svoj službeni položaj ili ovlasti, kao i resurse i kapacitete OSA-e u svrhe privatnih i ličnih interesa, kako bi došli do informacija i fotografija o pošiljatelju anonimne krivične prijave protiv direktora OSA-e.
Riječ je o izuzimanju videosnimka nadzornih kamera iz pošte u sarajevskom naselju Alipašino Polje.
Protiv Mehmedagića u Tužiteljstvu BiH se vodi još jedan postupak. U februaru 2021. Tužiteljstvo je, nakon vraćanja predmeta u fazu istrage, podignulo novu optužnicu protiv Mehmedagića, ministra sigurnosti BiH Selme Cikotića i savjetnika direktora OSA-a Muriza Druškića.
Riječ je o novoj optužnici u aferi "Sigurnosne provjere", koju je krajem 2020. godine odbio potvrditi Sud BiH.