U skupštinsku proceduru predat je prijedlog da se glasa o nepovjerenju Vladi Crne Gore koji je podržalo 40 poslanika opozicije, saopštio je lider opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević.
Konjević je informaciju da je SDP dostavila prijedlog parlamentu objavio 29. novembra na Twiter nalogu.
U predlogu se navodi da je Crna Gora pod aktuelnim rukovodstvom Vlade dovedena u najveću političku i institucionalnu krizu od uvođenja višestranačja.
Za izglasavanje nepovjerenja Vladi neophodan je glas 41. poslanika, od ukupno 81, koliko ih ima u aktuelnom sazivu Skupštine Crne Gore.
Ovo je prva formalizacija zahtjeva za ostavkom premijera Zdravka Krivokapića i njegove Vlade. Naime, svi dosadašnji zahtjevi su bili politički pozivi koje nije pratilo procesuiranje u parlamentu.
Raško Konjević je ranije saopštio da očekuje da će incijativu o smjeni Vlade podržati i vladajuće partije, budući da, kako je kazao “niko ne podržava vladu"
Iz Demokratskog fronta (DF) su mjesecima tražili rekonstrukciju Vlade, nezadovoljni što u sastavu kabineta premijera Krivokapića nema njihovih predstavnika. Nakon što taj projekat nije uspio, iz Fronta su kolegama iz vlasti dostavili platformu, kako su je nazvali “posljednju ponudu” za izlazak iz krize, kojom traže izbor novog premijera i ministara.
Vlada Crne Gore je izglasana 4. decembra prošle godine glasovima DF-a koji je sada najglasniji kritičar rada Vlade, Demokrata i Građanskog pokreta URA. Oni su na prošlogodišnjim izborima osvojili vlast i Demokratsku partiju socijalista (DPS) Mila Đukanovića, poslali u opoziciju.
Opozicija traži smjenu Vlade i nudi svoju platformu
Opozicija je takođe napisala platformu za izlazak iz krize, čiji su potpisnici DPS, SDP, Socijaldemokrate, Liberalna i stranke manjinskih naroda Bošnjačka, Albanska alternativa, Demokratska unija Albanaca, Demokratska partija, Forca i Hrvatska građanska inicijativa.
Pročitajte i ovo: Kriza vlasti u Crnoj Gori: 'Posljednja ponuda' i poslednja šansaOpoziciona platforma sadrži sedam tačaka kao “minimum političke saglasnosti za dalji demokratski razvoj države”. Tačke uključuju građansko i sekularno uređenje države, poštovanju ljudskih prava, nacionalnih i vjerskih osjećanja, multietnički sklad i uključivanje predstavnika manje brojnih naroda u proces odlučivanja, antifašizam i protivljenje istorijskom revizionizmu, neupitnosti evropske perspektive i članstva u NATO, demokratske reforme, i borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.”
Manjinska Vlada pod znakom pitanja
Pročitajte i ovo: Manjinska Vlada uz podršku Đukanovića predlog za izlaz iz krizeU Crnoj Gori je od skoro u opticaju i mogućnost formiranja manjinske Vlade. U tu Vladu bi, prema ideji lidera Albanske alternative Nika Đeljošaja ušle vladajuća URA, stranke nacionalnih manjina i dio građanskih partija iz opozicije, uz podršku DPS, koja ne bi učestvovala u Vladi.
Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić kazao je da bi formiranje manjinske Vlade bio rizičan potez, Iz DF da bez njih nema Vlade, a iz Demokrata da bi formiranje takve Vlade bilo prekrajanje izborne volje građana od 30. avgusta prošle godine.
Lider URA, najmanje članice vladajuće “trojke”, Dritan Abazović kazao je da treba “sačekati da se neke stvari razbistre o kojima smo razgovarali na važnim svjetskim adresama.”