Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini poručili su da snažno pozdravljaju odluke visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta u vezi s poništavanjem antidejtonskih zakona Skupštine Republike Srpske.
"Odluke Narodne skupštine entiteta RS-a o usvajanju zakona o neizvršavanju odluka Ustavnog suda BiH i izmjenama i dopunama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a su neustavni i namjerni napadi na Dejtonski mirovni sporazum, ustavni poredak BiH i državu", poručili su iz Ambasade i dodali da podržavaju Schmidta u odbrani Dejtonskog mirovnog sporazuma i zaštitu Ustavnog suda BiH, koji je čuvar vladavine prava u Bosni i Hercegovini.
Reakcija je uslijedila nakon što je Schmidt iskoristio bonske ovlasti, prema kojima može mijenjati zakone ili smijeniti zvaničnike, i poništio dva zakona koje je usvojila entitetska skupština ranije o nepoštovanju odluka Ustavnog suda BiH i neobjavljivanju odluka visokog predstavnika u Službenom glasniku RS-a, što bi značilo da odluke visokog predstavnika više neće biti priznate kao službeni zakon.
Schmidt je rekao da je odluke donio jer entitetske skupštine nemaju nadležnost da derogiraju odredbe BiH i nemaju pravo da derogiraju jurisdikciju ključnih dejtonskih institucija.
"Ovo je napad na Ustavni sud BiH i pokušaj ugrožavanja pravnog i ustavnog okvira zemlje i ključnih elemenata Daytona, kao što odluke visokog predstavnika", rekao je Schmidt u obrazloženju svojih odluka, 1. jula.
Schmidt je u posljednjem korištenu bonskih ovlasti promijenio i odredbe Krivičnog zakona BiH, proširivši ga tako da će se radnje kojima se narušava ustavni poredak tretirati kao krivično djelo.
Odluke visokog predstavnika podržali su i iz Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u BiH.
"Političari i zvaničnici ne trebaju imati zablude o tome da je ovakvo ponašanje nezakonito, protiustavno i neprihvatljivo", poručili su iz Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva.
Ambasador je na svome Twitteru također objavio i zajednički stav ambasada Kvinte o tome da u potpunosti podržavaju Schmidtove odluke, uz poruku da "BiH jeste i ostat će jedinstvena, suverena i multietnička zemlja".
Iz Delegacije Europske unije su rekli da žale što je “bilo neizbježno da visoki predstavnik djeluje kako bi ove zakone stavio van snage”.
EU podsjeća i da su Bonske ovlasti krajnja mjera protiv nepopravljivih protupravnih radnji.
“EU snažno apelira na vlasti RS-a da prestanu sa jednostranim potezima i umjesto toga da djeluju konstruktivno kako bi Bosna i Hercegovina mogla provesti reforme u korist svih građana, koristeći priliku koju nudi kandidatski status”, stoji u saopćenju Delegacije.