Opozicija u Novom Sadu traži suspenziju policajaca za koje tvrde da su pretukli jednog od uhapšenih na protestu

Detalj sa protesta ispred Tužilaštva u Novom Sadu, 21. novembar 2024. Opozicija, aktivisti i građani na protestima traže da se utvrdi politička i krivična odgovornost za nesreću na Železničkoj stanici, gde je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.

Predstavnici svih opozicionih partija u Skupštini Novog Sada zatražili su 25. novembra od ministra policije Srbije Ivice Dačića da suspenduje policajce koji su, kako tvrde, u novosadskoj policijskoj stanici pretukli Iliju Kostića, starog 74 godine, koga su pre toga uhapsili tokom protesta ispred Tužilaštva.

Opozicione stranke i Novosađanin Ilija Kostić tvrde da je on "brutalno premlaćen" u policiji.

Kako se navodi u saopštenju opozicije, Kostić je sa teškim telesnim povredama 24. novembra završio u Kliničnom centru Vojvodine, gde je imao hitnu operaciju prilikom koje mu je odstranjen jedan testis.

Kostić je bio priveden 21. novembra, jer je na protestu ispred zgrade Tužilaštva poprskao jednog policajca biber-sprejom. Potom je prebačen u kućni pritvor.

Povodom navoda o prebijanju podneta je krivična prijava, a Kostić je dao iskaz u Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu.

Šta je rekao Kostić?

Kako je prenela agencija Beta, koja je imala uvid u njegov iskaz, Kostić je rekao da je pretučen u zgradi policije i da bi prepoznao napadače kada bi ih video, ali da nije siguran da su u pitanju policajci.

Kako je rekao, u prostoriji se nalazio sa trojicom policajaca u civilu, nakon čega su u prostoriju "dvojica u civilu uletela".

"Ja sam sedeo za stolicom, jedan me je udario šakom u glavu i to u levi deo glave iznad ušiju, drugi mi je udario šamar, nakon čega mi je rekao da ustanem, pa me je kolenom udario u testise, i taj mi je opsovao sve po spisku i mlado i staro. Sreća njegova što ja nisam mlađi", ispričao je Ilija Kostić.

Dodaje da se sve brzo odigralo, nakon čega su ta dvojica brzo izašla.

"A ova trojica su meni rekli: 'Drugar, to ti nije trebalo'. To mogu oni da potvrde, ako su ljudi. Ovaj što me je udario kolenom je nabildovan, i tu je negde moje visine oko 180 centimetara, a drugog nisam dobro video", dodao je Kostić.

Dačić negira da je Kostić povređen

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je ranije izjavio da su lekari pregledali Kostića i da nisu utvrdili da on ima povrede.

"On je dva dana bio u policiji, otpušten je pre dva dana, danas (nedelja, 24. novembar) se požalio. Tri puta je obavljan lekarski pregled, nisu konstatovane nikakve povrede i sada ispada da ga je neko u policiji pretukao. Naravno, sve treba ispitati", rekao je Dačić za TV Pink.

Upitan da li postoje potvrde da nije bilo povreda, Dačić je odgovorio da kada potvrdu tri puta daju lekari, "stvarno ne zna šta više treba".

"Ali naravno, MUP ima svoju unutrašnju kontrolu i nije to problem, ali nemojte takve zloupotrebe. Sada pričamo, to je starac od 74 godine – jeste, ali on je bacio sprej policajcu u oči, kako tada nije bio starac", rekao je Dačić.

Radio Slobodna Evropa je poslao upit MUP-u povodom ovog slučaja, ali do objavljivanja vesti odgovor nije stigao.

"Bulevar krvavih tragova" u znak protesta u Novom Sadu

Opozicija traži i smenu Dačića

Zahtev dela opozicionih partija je i smena Dačića zbog, kako navode, agresivnog ponašanja policije na protestima.

"Od početka protesta u Novom Sadu, ali i drugim gradovima, pripadnici policije su agresivni, dovedeni iz drugih sredina, i uglavnom maskirani, bez brojeva i imena na uniformama", naveo je član Predsedništva LSV - Vojvođani Aleksandar Olenik.

Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas je kao razloge za Dačićevu smenu naveo "nereagovanje policije na uništavanje gradske kuće u Novom Sadu od strane ubačenih huligana, hapšenje demonstranata, nasilje nad opozicionim poslanicima ispred suda u Novom Sadu".

Protesti u Novom Sadu počeli su nakon nesreće na Železničkoj stanici 1. novembra, gde u padu nadstrešnice sa stanične zgrade poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.

Opozicija, aktivisti i građani na protestima traže da se utvrdi politička i krivična odgovornost za nesreću.

Policiju optužuju da je na tim protestima upotrebljavala "brutalnu i protivzakonitu" silu i neosnovano hapsila demonstrante, što Ministarstvo unutrašnjih poslova negira.

Predstavnici opozicije su od odbora Skupštine Srbije koji kontrolišu rad Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i Ministarstva unutrašnjih poslova zatražili hitan izveštaj zbog postupanja bezbednosnih službi na protestima, izjavio je poslanik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Aleksandar Ivanović.

Pročitajte i ovo: Koga će još Vučić iz svog tima morati da žrtvuje?