Nov talas nasilja u Turskoj

Vaš browser nepodržava HTML5

Napad na Konzulat SAD u Istanbulu

U talasu nasilja u Turskoj u ponedjeljak su u napadu na policijsku stanicu u Istanbulu poginula tri čovjeka, dok su četiri turska policajca ubijena u napadu na jugoistoku zemlje. SAD šalju nove avione za borbu protiv "Islamske države" (ISIS), dok islamski vjerski poglavari pozivaju na bunt protiv ove militantne organizacije.

Dvojica napadača ubijeni su u ponedjeljak u razmjeni vatre sa policijom, nakon bombaškog napada na policijsku stanicu u dijelu istanbula Sultanbejli, u kojem je ranjeno najmanje deset ljudi, od kojih su trojica policajaca.

Eksplozija je izazvala vatru koja je urušila dio zgrade, lakše ranivši deset ljudi.

Nekoliko sati nakon napada u Istanbulu, četiri policajca poginula su u eksploziji bombe postavljene na jednom putu na jugoistoku Turske u napadu pripisanom kurdskim pobunjenicima. Napad se dogodio u provinciji Sirnak na granici s Irakom i Sirijom.

Istovremeno, u ponedjeljak su dvije još neidentifikovane osobe otvorile oružanu vatru na zgradu konzulata Sjedinjenih Američkih Država u Istanbulu.

Dvoje osumnjičenihm od koji su jedan muškarac, a drugo žena, pokušali su pobjeći nakon što je policija uzvratila pucnjavom. Muškarcu je bijeg uspio, ali je žena uhvaćena.

Sjedinjene Američke Države objavile su da Pentagon šalje šest aviona F-16 i oko 300 vojno osoblje u zračnu bazu Indžirlik u turskoj pokrajini Adana, kako bi se mogli koristiti u borbi protiv militanata "Islamske države".

Avioni su upućeni iz baze Aviano u Italiji.

"Sjedinjene Države i Turska, kao članovi koalicije 60 država, ostaju istrajni u borbi protiv 'Islamske države', u potrazi za mirom i stabilnošću u regiji", navodi se u saopštenju Pentagona.

Vrhovno tursko islamsko tijelo, Uprava za vjerska pitanja (Diyanet), u nedjelju je u zvaničnom saopštenju objavilo da je nasilje koje provodi "Islamska država" u suprotnosti sa religijom islama i krši temeljne islamske termine kao što je "džihad".

Šef Uprave za vjerska pitanja Mehmet Gomez izjavio je da djela "islamske države" nemaju veze sa islamom i izrazom "džihad", što je arapska riječ za borbu.

"Islam nikada ne naređuje džihad koji odobrava krvoproliće", rekao je Gormez.

"Sve islamske institucije slažu se da ISIS nije muslimanska grupa. Oni su učinili toliko zla da su ih muslimani koji žive, naprimjer u Austraiji, okarakterisali kao teroriste u svom susjedstvu. To je postao pokret koji uništava živote muslimana", naveo je Gomez.

On je pozvao islamske škole i institucije da ustanu i protestuju protiv ISIS-a, te naveo: "Mi smo prva religijska institucija koja je skrenula pažnju na prijetnju ISIS-a".

"Islamski svijet treba se fokusirati na ovu grupu koja koristi islam kao oruđe, ignorišući islamsku metodologiju i principe", poručio je Gomez.

Turska je pojačala mjere sigurnosti u zemlji nakon napada koje su u Turskoj zatim izvele ISIS i zabranjena Radnička partija Kurdistana (PKK) i pokrenula vazdušne napade protiv militanata u Siriji i sjevernom Iraku.

Više od deset pripadnika turskih snaga sigurnosti ubijeno je u terorističkim napadima PKK i militantata ISIS-a od napada u Suruču od kojeg je sve počelo, a u kojem je 20. jula ubijeno 32 ljudi.

Turske snage sigurnosti od tada provode antiterorističke akcije i širom Turske, u kojim je uhapšeno više od 1.300 ljudi.

NATO-a, kao i Turska, Evropska unija i Sjedinjene Američke Države smatraju ISIS i PKK terorističkim organizacijama.

Lider PKK optužio je Tursku da pokušava zaštititi ISIS, tako što napada kurdske položaje. Ćemil Bajik kaže da turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan želi time poništiti uspjehe koje Kurdi imaju u borbi s militantima.

Turski dužnosnici negiraju da je kampanja protiv ISIS-a paravan za sprječavanje Kurda da napreduju u potiskivanju islamista.

Bajik je ZA bbc kazao da SU pregovori "jedini način" za okončavanje kurdskog sukoba, te da bi se PKK povukla iz sukoba s Turskom, ukoliko Ankara okonča svoju vojnu akciju i pozove međunarodne posmatrače da nadgledaju primirje.

Lider opozicione prokurdske Narodne demokratske partije Selahatin Demirtas obraćajući se okupljenima u Istanbulu je rekao:

"Najveće ludosti u ovoj zemlji nameće Partija pravde i razvoja. Ona vas prisiljava da uđete u rat. Niko drugi to ne radi. Ljudi žele mir. PKK je proglasila da takođe želi mir, spremni su za razgovore u Dolmabahče palati. Ali od tamo poručuju – 'ne'. Mi idemo u rat bez obzira na sve!“