Gradski funkcioner Nikola Nikodijević izjavio je će u Beogradu biti održani novi izbori ukoliko 19. februara na konstitutivnoj sednici ne bude većine za izbor predsednika beogradske Skupštine.
Na izborima 17. decembra nijedna lista ili partija nisu osvojile dovoljno glasova da bi formirale vlast u Beogradu, dok je proevropska opozicija saopštila da su izbori u glavnom gradu Srbije pokradeni i traži njihovo ponavljanje.
Gradska informativna služba Beoinfo prenela je 31. januara da je Nikodijević, dosadašnji predsednik Skupštine Beograda i funkcioner Socijalističke partije Srbije, saopštio proceduru u slučaju da nema većine; Vlada Srbije u roku od dva meseca od proglašenja konačnih rezultata uvodi Privremeni organ za upravljanje Gradom posle čega se raspisuju novi izbori.
Konačni rezultati izbora u Beogradu proglašeni su 21. januara.
"Svi politički subjekti sa kojima delimo zajedničke vrednosti pozvani su na razgovor o formiranju gradske vlasti. A da li će biti većine sada ne želim da spekulišem", rekao je Nikodijević.
Gradska izborna komisija u januaru je usvojila ukupni izveštaj o rezultatima izbora za odbornike Skupštine Grada Beograda prema kom je lista "Aleksandar Vučić - Beograd ne sme da stane" Srpske napredne stranke (SNS) dobila 49 mandata.
Opoziciona lista "Srbija protiv nasilja" (SPN) osvojila je 43 mandata.
Izborna lista "Miloš Jovanović – NADA za Beograd" dobila je sedam mandata.
Izborna lista "Mi - Glas iz naroda" dobila je šest mandata, dok je lista "Ivica Dačić – Toma Fila gradonačelnik Beograda" dobila pet mandata, saopštio je Beoinfo.
Skupština Beograda ima 110 odborničkih mesta.
Opozicija tvrdi da je SNS pokrao izbore
Parlamentarni i lokalni izbori u 65 opština i gradova, uključujući Beograd, održani su 17. decembra u Srbiji.
Od tada u Beogradu protestuje demokratska opozicija tvrdeći da su bili neregularni, što vlast Srpske napredne stranke negira.
Koalicija "Srbija protiv nasilja" zatražila je održavanje novih izbora po fer i demokratskim standardima.
Izveštaji domaćih i međunarodnih posmatračkih organizacija, uključujući misiju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), ukazali su da je na izborima u Srbiji 17. decembra bilo izbornih nepravilnosti.
Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) 18. decembra saopštila je da su izbore obeležile neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
Pročitajte i ovo: Vučić 'nije zainteresovan' šta će Evropski parlament reći o izborima u Srbiji