Tri fizičara dijele Nobelovu nagradu za rad na kvantnoj nauci

Thors Hans Hansson, član Nobelovog komiteta za fiziku predstavlja dobitnike Nobelove nagrade za fiziku za 2022. godinu kao i generalni sekretar Kraljevske švedske akademije nauka Hans Ellegren i članica Nobelovog komiteta za fiziku Eva Olsson, u Stokholmu 4. oktobra 2022.

Trojica naučnika zajedno su u utorak dobili ovogodišnju Nobelovu nagradu za fiziku za svoj rad na kvantnoj informatičkoj nauci koja ima značajne primjene, na primjer u oblasti šifriranja.

Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger bili su citirani od strane Kraljevske švedske akademije nauka zbog otkrivanja načina na koji čestice poznate kao fotoni mogu biti povezane, ili "zapletene", jedna s drugom čak i kada su razdvojene velikim udaljenostima.

"Kvantna informaciona nauka je živo polje koje se brzo razvija", rekla je Eva Olsson, članica Nobelovog komiteta. "Ona ima široke i potencijalne implikacije u oblastima kao što su siguran prenos informacija, kvantno računarstvo i tehnologija senzora".

"Njegovo porijeklo može se pratiti do kvantne mehanike", rekla je ona. "Njegova predviđanja su otvorila vrata u drugi svijet, a uzdrmala su i same temelje načina na koji tumačimo mjerenja".

Govoreći telefonom na konferenciji za novinare nakon objave, Zeilinger je rekao da je "još uvijek šokiran" kad je čuo da je primio nagradu.

"Ali to je veoma pozitivan šok", rekao je Zeilinger (77), koji radi na Univerzitetu u Beču.

Clauser, Aspect i Zeilinger sudjeluju u Nobelovim spekulacijama više od jedne decenije. Godine 2010. osvojili su Vukovu nagradu u Izraelu, što se smatra mogućim prethodnikom Nobelove nagrade.

Dok se fizičari često bave problemima koji se na prvi pogled čine daleko od svakodnevnih briga - sitnih čestica i ogromnih misterija prostora i vremena - njihova istraživanja pružaju temelje za mnoge praktične primjene nauke.

Prošle godine nagrada je dodijeljena trojici naučnika — Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi — čiji je rad pomogao da se objasne i predvide složene sile prirode, čime se proširuje naše razumijevanje klimatskih promjena.

Sedmica proglašenja Nobelove nagrade počela je u ponedjeljak švedskim naučnikom Svanteom Paaboom koji je u ponedjeljak primio nagradu za medicinu za otkrivanje tajni neandertalske DNK koja je pružila ključni uvid u naš imunološki sistem.

U srijedu se nastavlja sa hemijom, a u četvrtak književnošću.

Nobelova nagrada za mir za 2022. bit će objavljena u petak, a dodjela za ekonomiju 10. oktobra.

Nagrade nose novčanu nagradu od 10 miliona švedskih kruna (skoro 900.000 dolara) i biće uručene 10. decembra. Novac dolazi iz ostavine koju je ostavio kreator nagrade, švedski pronalazač Alfred Nobel, koji je umro 1895. godine.