Njemačka je u srijedu objavila nacrt imigracijske reforme, koja podrazumijeva profesionalnu obuku i unapređenje imigracije iz zemalja Zapadnog Balkana, što je dio napora vlade kancelara Olafa Scholza da smanji nedostatak radne snage.
Vlada u Berlinu je donijela odluku da produži regulative za osobe koje traže posao iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Albanije koje su trebale da isteknu krajem godine.
Njemačka će moći da angažuje do 50.000 radnika iz ovih zemalja.
"Ovim nacrtom postavljamo temelj novom početku u migracionoj politici. Dobrodošao je svako ko može da doprinese ekonomskom uspjehu zemlje kao obučen radnik", naveo je ministar finansija Christian Lindner na Twitteru nakon sastanka Vlade i odobrenja reformi.
Cilj jedne od reformi je novi imigracioni zakon čiji je cilj rješavanje ključnih prepreka za migrante u Njemačkoj, posebno za one koji stižu izvan EU.
U nacrtu zakona, u koji je uvid imala agencija Reuters, navodi se da bi reforma trebala da poveća broj radnika izvan EU za 60.000 godišnje.
Stranim radnicima se u nacrtu nude tri načina da uđu u državu.
Prvi način je uz profesionalnu ili univerzitetsku diplomu koja se priznaje u Njemačkoj i ugovor o zaposlenju.
Drugi način zahtijeva minimalno dvije godine radnog iskustva u relevantnom sektoru i diplomu ili profesionalnu obuku.
Treći je nova "karta mogućnosti" za osobe koje nemaju ponudu za posao ali žele da rade.
Karta prati sistem zasnovan na poenima kojima se uzimaju u obzir kvalifikacije, poznavanje jezika, profesionalno iskustvo, povezanost sa Njemačkom i starost.
Pročitajte i ovo: Dva miliona Bosanaca u dijaspori: Kući gledaju, vani ostaju