Njemačka tone u mrak: Pripreme za zimu bez ruskog plina
Ovako je izgledala poznata obala Dresdena uvečer 22. augusta. Jarka svjetla obično prikazuju arhitekturu istočnonjemačkog grada, ali posljednjih sedmica obrisi su tamni.
I u Berlinu povijesna mjesta stoje uglavnom neosvijetljena nakon zalaska sunca. Ljudi uživaju u ljetnim večerima pokraj središnje berlinske katedrale.
Plinske lampe u Berlinu minimalno svijetle.
Mjere štednje energije dio su pokušaja Njemačke da smanji potrošnju energije i napravi zalihe plina jer opskrba iz Rusije postaje sve nesigurnija.
Ugao berlinskog Reichstaga u sumrak.
Njemačka se uvelike oslanja na Rusiju za svoje energetske potrebe. Prije invazije Kremlja na Ukrajinu 24. februara, 55 posto njemačkog plina nabavljalo se iz Rusije.
Radnik rastavlja plinsku uličnu svjetiljku u Berlinu 10. augusta.
Čini se da Kremlj koristi plin kao moć kako bi izvršio pritisak na Njemačku zbog potpore Berlina Kijevu. Protok ruskog plina kroz plinovod Sjeverni tok 1 smanjen je na manje od 20 posto kapaciteta u julu, a ruski Gazprom je kao razlog naveo "popravke opreme" za zagušeni protok plina.
Berlinski Stup pobjede jedan je od zamračenih spomenika.
Njemačka je 24. augusta odobrila drastične mjere za smanjenje potrošnje energije, uključujući ograničavanje grijanja na 19 stupnjeva Celzijevih unutar javnih zgrada i gašenje rasvjete na spomenicima. Razmatra se i zabrana zagrijanja privatnih bazena.
Gradska vijećnica Augsburga i okolni trg obično su navečer jako osvijetljeni.
Od septembra će njemačka željeznička mreža dati prednost vlakovima koji prevoze ugljen i naftu, što znači da će putnički vlakovi morati čekati dok vagoni s gorivom budu prolazili.
Bager mrkog ugljena radi u rudniku Tagebau Hambach 17. augusta.
Industrija ugljena u Njemačkoj trenutačno bilježi porast prodaje dok se potrošači pripremaju za zimu, a računi za plin za kućanstva rastu.
Radnik puni vreće ugljenom u Hans Engelke Energie, tvrtki za proizvode za grijanje, u Berlinu 10. augusta.
U augustu je šef Hans Engelke Energie rekao za AFP da su ove godine masovno došli novi kupci zbog jeftinih proizvoda od ugljena i drva te da je odgodio svoje praznike kako bi održao korak s potražnjom. "Oni koji se griju na plin, ali još uvijek kod kuće imaju peć [na ugljen] sada žele imati ugljen", rekao je.
Zamračena crkva Frauenkirche u Dresdenu 22. augusta.
Neki su s dolaskom zime izrazili strah od masovnih nemira u Njemačkoj, dok se energija ograničena i postaje skuplja. Kancelar Olaf Scholz nedavno je opisao sve veće troškove energije kao "bure baruta za društvo".
U blizini Wilhelmshavena 16. augusta gradi se plutajući terminal za ukapljeni zemni plin.
Njemačka gradi dva plinska terminala koji će pojednostaviti uvoz iz drugih zemalja dok pokušava napraviti zalihe na vrijeme za zimu. Berlin ima za cilj ispuniti rezerve plina do 95 posto do novembra.