Vučić: SAD uvode sankcije Naftnoj industriji Srbije zbog ruskog vlasništva

"Ovo su verovatno najteže sankcije", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Sjedinjene Američke Države (SAD) za nekoliko dana uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva u nekadašnjem državnom preduzeću.

"Sankcijama se pridružuju i Britanci, ali to znači svi jer kad je neka firma pod američkim sankcijama, niko neće sa njom da radi", rekao je Vučić 13. decembra za televiziju Informer.

Mogućnost uvođenja sankcija NIS-u koju je naveo Vučić nije potvrđena od strane SAD i Velike Britanije.

NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gasprom Njeft i njene krovne kompanije Gasprom.

Vučić je rekao da će odluka o sankcijama stupiti na snagu 1. januara 2025. i da je reč o "verovatno najtežim sankcijama".

"Ostaje nam da sačekamo konačni akt. Predstoje nam razgovori sa Rusijom, da vidimo da li (vlasništvo) može da se smanji samo ispod 50 odsto, da mi kupimo jedan deo. Ili ne smemo uopšte, ne znam", rekao je Vučić i dodao da će "razgovarati i sa Amerikancima".

Prema podacima Centralnog registra hartija od vrednosti, Gasprom Njeft i Gasprom imaju 56,15 odsto vlasništva u bivšem državnom gigantu, dok je 29,87 odsto u vlasništvu Republike Srbije.

Evrpska unija i SAD su Gasprom Njeft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.

Pročitajte i ovo: Vodeća naftna kompanija u Srbiji suočena sa problemima zbog sankcija EU i SAD

Vučić je rekao da sankcije NIS-u otvaraju "neke nove probleme sa Rusijom", ali je naveo da posle tri godine "ne bi bilo realno da izađe sa stavom da uvodi sankcije toj zemlji".

"Mislio sam da će to da stigne iz Evropske unije, ali došlo je iz Amerike. To nam otvara probleme sa našim ruskim prijateljima", dodao je.

Beograd od početka ruske invazije na Ukrajinu odbija da se pridruži zapadnim sankcijama Moskvi i nastavlja da održava veze sa zvaničnicima u Kremlju.

Zemlja dominantno zavisi od Rusije u energetskom sektoru, a Gasprom je jedini dobavljač gasa Srbiji i većinski vlasnik oba gasovoda kojim se gas iz Rusije doprema do domaćinstava i industrije u Srbiji.

"Nama predstoji razgovor i oko gasnog aranžmana", rekao je Vučić.

Pročitajte i ovo:

Koliko je daleko Srbija od okončanja zavisnosti od ruskog gasa? Srbija, Bugarska i pokušaj bega iz ruskog 'gasnog zagrljaja'Američke sankcije Gazprombanci: Srbija pred izazovima u plaćanju ruskog gasa

Poslednji sporazum o isporukama gasa, koji su u jeku invazije na Ukrajinu u maju 2022. dogovorili Aleksandar Vučić i ruski predsednik Vladimir Putin, ističe u martu 2025. godine.