Nigerija kažnjava Facebook i WhatsApp, čija je matična kompaniju Meta, sa 220 miliona dolara zbog "višestrukih i ponovljenih" kršenja podataka.
Državna Federalna komisija za konkurenciju i zaštitu potrošača (FCCPC) u petak, 19. jula je optužila Meta-u za kršenje zakona o zaštiti podataka i pravima potrošača u Nigeriji na svojim platformama društvenih medija i servisu slanja poruka Facebook i WhatsApp.
Izvršni direktor FCCPC-a Adamu Abdulahi rekao je da su istrage sprovedene u saradnji sa Nigerijskom komisijom za zaštitu podataka između maja 2021. i decembra 2023. otkrile "invazivne prakse protiv subjekata podataka/potrošača u Nigeriji".
Abdulahi je optužio Meta-u za diskriminatornu praksu, zloupotrebu tržišne dominacije, neovlašćeno dijeljenje ličnih podataka Nigerijaca i uskraćivanje Nigerijcima prava da određuju kako se njihovi podaci koriste.
Osim velike novčane kazne, šef FCCPC-a je insistirao da Meta mora da se "povinuje važećem zakonu i da prekine eksploataciju nigerijskih potrošača i njihovu zloupotrebu tržišta".
Portparol WhatsApp-a je u e-mail rekao da se "ne slažemo sa ovom odlukom, kao i sa novčanom kaznom; ulažemo žalbu na odluku".
Pročitajte i ovo: Novi zakon EU za obuzdavanje tržišne snage tehnoloških divovaOko tri četvrtine od 200 miliona ljudi u najmnogoljudnijoj zemlji Afrike mlađe je od 24 godine, generacija koja je hiperpovezana na društvenim medijima.
Zemlja je od marta imala oko 164,3 miliona pretplatnika na internet, prema podacima objavljenim na web stranici Nacionalne komisije za komunikacije (NCC).
Meta-ine platforme društvenih medija, WhatsApp, Facebook i Instagram su među najpopularnijim su u zemlji.
Ministar za komunikacije i digitalnu ekonomiju Bosun Tijani rekao je u decembru da u Nigeriji ima više od 51 milion korisnika WhatsApp-a.
Evropska unija (EU) optužila je Meta-u početkom jula da je prekršila digitalna pravila Bloka, otvarajući put potencijalnim kaznama u vrijednosti od milijardu eura.
EU je saopštila da je Meta-in novi model pretplate bez oglasa za Facebook i Instagram "primorao milione korisnika" u Bloku da plate kako bi izbjegli prikupljanje podataka ili pristali da dijele svoje podatke sa Facebookom i Instagramom kako bi nastavili da koriste platforme besplatno.
Pročitajte i ovo: EU optužuje Metu za kršenje digitalnih pravila