Otkazivanje samita lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije (EU), koji je trebao biti održan u Neumu u decembru prošle godine, predstavlja blamažu za Bosnu i Hercegovinu, ocijenjeno je 21. januara na saslušanju u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine.
Saslušanje je održano pred parlamentarnim komisijama za vanjske poslove, te za borbu protiv korupcije, a zakazano je nakon otkazivanja samita samo šest dana prije održavanja.
Taj skup bio je zakazan za 4. i 5. decembar prošle godine u Neumu, jedinom bh. gradu na Jadranskom moru, a trebao je okupiti oko 165 zvanica, uključujući ključne lidere iz regiona i EU.
Safet Kešo, član Komisije za vanjske poslove, kazao je da građani trebaju dobiti odgovor na pitanje zašto je propao tako važan skup za BiH.
"Bili smo šokirani viješću da je došlo do propasti samita i smatrali smo to najvećom mogućom blamažom države BiH u poslijeratnom periodu. Nije mala stvar pozvati toliki broj ljudi i imati ovakvu situaciju", kazao je Kešo.
Članovi parlamentarnih komisija u utorak su saslušali ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, dok se predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto nije pojavila.
Kako je rečeno, Krišto je odustvom prekršila Zakon, jer obavijest o tome da je spriječena da prisustvuje nije uputila 48 sati ranije.
'Ko je kriv?'
Tokom saslušanja Konakoviću su članovi parlamentarnih komisija postavili, među ostalim, pitanje koga smatra "odgovornim za propast samita i protiv koga je pokrenut proces odgovornosti".
"Najveću odgovornost snosi predsjedavajuća Vijeća ministara BiH koja je dobila odluku o organizaciji. Ne mogu oteti nadležnosti", rekao je Konaković.
Samit u Neumu otkazan je nakon što je Vijeće ministara BiH njegovu organizaciju dodijelilo firmi bez radnog iskustva.
To je rezultiralo žalbom drugih ponuđača, poništavanjem javnog poziva, te otkazivanjem ovog važnog političkog događaja, zbog čega su zahtjev za javno saslušanje nadležnih podnijeli poslanici i članovi parlamentarne komisije Safet Kešo, Midhat Čaušević i Mladen Bosić.
Pročitajte i ovo: Sumnjiv tender za samit EU-Zapadni Balkan donio 'politički minus' za BiHOcjenjujući to kao jednom od najvećih blamaža države, član Komisije Midhat Čušević kazao je da se sve dogodilo "zbog lažiranja papira od firme koje nije ispunjavala uslove".
"Javnost treba da zna da je firma, koja je dobila posao za organizaciju samita, dostavila dva dokumenta za koje je dokazano da su nedostatna. Također, nije bila registrovana u momentu dostavljanja potvrda koje su uslov za sudjelovanje u javnoj nabavci", kazao je.
Postavio je i pitanje zašto se čekalo do 17. oktobra 2024., da na sjednici Vijeća ministara BiH bude formiran tim za organizaciju samita u Neumu.
"Od formiranja tima, do raspisivanja javnog poziva, prošlo je gotovo mjesec. Da li se svjesno činilo sve da proces bude doveden u fazu nedovoljnog vremena i da se dođe u situaciju da imamo izbor onog koji neispunjava uslove", kazao je Čaušević.
Konaković tvrdi da nije bio uključen
Ministar Konaković kazao je, među ostalim, da nije bio u BiH ni kada je samit zakazan niti kad je otkazan, te da to i nije njegova dužnost.
"Ministarstvo vanjskih poslova uključeno je u tehničkom i protokolarnom dijelu, i nema ulogu uopšte. Slažem se da je to bila blamaža i da je BiH pretrpjela reputacijske rizike, ali nemam nikakvu odgovornost", kazao je Konaković.
Na Konakovićevu konstataciju, odgovorio je Mladen Bosić, član parlamentarne komisije, ističući da organizovane države za pet dana organizuju samit, koji čak nije ni bio predviđen.
"Odgovorni ste zbog ugleda države koju predstavljate u svijetu, a niste ništa poduzeli. Šokantna je činjenica da kažete da niste znali za samit", poručio je Bosić ministru vanjskih poslova BiH.
Tokom saslušanja, moglo se čuti i da su u timu za pripremu samita u Neumu bila dva predstavnika Ministarstva vanjskih poslova, odnosno Konakovićev zamjenik i šef njegovog kabineta.
Zastupnica Sabina Ćudić, koja je predsjedavala saslušanjem, kazala je da je jedino to ministarstvo imalo dva člana organizacionog tima, ističući da zbog toga ne može prihvatiti Konakovićevu trvrdnju da nije imao informacije.
"Također, to je jedno od tri ministarstva iz čijeg budžeta je izdvojen novac za organizaciju", navela je Ćudić.
Ko je dobio posao organizacije?
Posao za organizaciju samita u Neumu dodijeljen je firmi "MindSet", iz koje su ranije za Radio Slobodna Evropa (RSE) naveli da odbacuju optužbe da su podnijeli lažirane potvrde o ranijim referancama.
Vlasnica te firme je Emina Memija, kćerka Gordana Memije, koji je krajem aprila uhapšen u međunarodnoj pravosudnoj akciji, a za koga je tada ministar Konaković izjavio da mu je prijatelj.
Odgovarajući na pitanja o njegovom odnosu s vlasnicima te kompanije, Konaković je na parlamentarnom saslušanju kazao da "organizacioni odbor ne provodi proceduru javne nabavke", kao i da niko iz Ministarstva kojim rukovodi nije sudjelovao u tom procesu.
"To vodi Sekretarijat Vijeća ministara BiH i pozdravljam istragu da se utvrdi da li su ljudi, koji su državni službenici, bili u komisiji koja je odabrala ovu firmu", kazao je.
Na samitu u Neume, koji je bio zakazan za kraj prošle godine, trebala su biti razmatrana politička, ekonomska i društvena pitanja, bitna za integraciju zemalja Zapadnog Balkana u EU.
Samiti lidera Zapadnog Balkana i EU su dio "Berlinskog procesa", međuvladine inicijative za povezivanje zemalja Zapadnog Balkana i EU, pokrenute 2014. godine na inicijativu bivše njemačke kancelarke Angele Merkel.
Služi kao platforma za suradnju na visokom nivou između zvaničnika Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije, sa fokusom na stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta, sa oko 18 miliona ljudi.