Ministar Nenad Nešić već 20 dana je u pritvoru, u ministarstvu sigurnosti Bosne i Hercegovine se vodi da je "na bolovanju", predsjedavajuća državne vlade se o tome još nije oglasila, dok se zastupnici spremaju za glasanje o njegovoj smjeni.
Ministar sigurnosti Nenad Nešić, Dodikov koalicijski partner, uhapšen je 26. decembra, a Tužiteljstvo BiH ga s više osoba sumnjiči za milionsku korupciju iz perioda kad je bio direktor javnog preduzeća Putevi Republike Srpske.
Određen mu je pritvor do 26. januara, koji može biti produžen.
Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH nije nakon toga pokrenula rekonstrukciju državne vlade, a Nešića trenutno mijenja zamjenik ministra sigurnosti Ivica Bošnjak, kadar njene stranke.
čitajte Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH, uhapšen zbog korupcijeIako se u Parlamentu BiH okupila više nego dovoljna većina za smjenu Nešića, vladajući Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) može tu smjenu spriječiti, ako bude htio.
Zvanični stav kažu da nisu donijeli, a dovoljno je da delegati te stranke, koju vodi proruski predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik, bojkotiraju sjednice, kao što su proteklih godina više puta blokirali rad parlamenta.
'Apsolutna podrška smjeni'
Prijedlog da Nešić bude smijenjen su uputile opozicione Srpska demokratska stranka i Partija demokratskog progresa iz RS-a.
Njima su se priključile vladajuće Socijaldemokratska partija (SDP) BiH, Narod i Pravda i Naša stranka iz Federacije BiH.
Savez nezavisnih socijaldemokrata, DEMOS i Ujedinjena Srpska, koje su, također, dio vladajuće većine, nisu potpisale inicijativu o smjeni, kao ni HDZ BiH.
Sabina Ćudić, zastupnica vladajuće Naše stranke, kazala je za Radio Slobodna Europa (RSE) da "apsolutno podržavaju smjenu ministra Nešića", a isto je kazao i Saša Magazinović, zastupnik vladajućeg SDP-a BiH.
U tome se slaže i Nihad Omerović iz vladajuće stranke Narod i pravda.
"Osoba koja se nalazi u pritvoru se ne može nalaziti na čelu ministarstva sigurnosti ili bilo kojeg ministarstva", kazao je za RSE Omerović.
Za smjenu je i HDZ 1990, koja je dio vlasti u Federaciji BiH. Ilija Cvitanović, predsjednik ove stranke, kazao je za RSE da će glasati za smjenu ministra Nešića.
Identičan stav imaju i Milan Dunović, zastupnik opozicijske Demokratske fronte, i Šerif Špago, zastupnik opozicijske Stranke demokratske akcije.
Ko je protiv?
"Nismo o tome razgovarali, jer su praznici, i ne mogu vam reći zvaničan stav našeg kluba. Moj lični stav prema ministru Nešiću nije se nikad promijenio. Ja sam protiv smjene", kazao je za RSE Miroslav Vujičić, zastupnik SNSD-a.
Milan Petković, zastupnik vladajuće Ujedinjene Srpske, kazao je za RSE da ni njihov klub također nema zvaničan stav.
"Nakon razgovora s predsjednikom [Ujedinjene Srpske Nenadom] Stevandićem ćemo donijeti odluku o podršci ili nepodršci takvoj inicijativi", dodao je Petković.
Stevandić je nakon parlamentarnih izbora 2022. godine glasovima SNSD-a, DNS-a i partnera izabran za predsjednika Narodne skupštine RS-a.
Nijedan parlamentarac vladajućeg HDZ-a BiH nije želio odgovoriti na pitanje RSE hoće glasati za ili protiv Nešićeve smjene ili ostati suzdržani.
Na inicijativu o njegovoj smjeni nisu stavili potpis.
Inicijativu za smjenu uhapšenog ministra sigurnosti potpisalo je 27 od ukupno 42 zastupnika u donjem, Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, a smjenu podržava i devet od 15 delegata u drugom, Domu naroda.
opširnije Podnesena inicijativa za smjenu uhapšenog ministra sigurnosti BiH
Zastupnici su 10. januara inicijativu uputili Vijeću ministara BiH, koje se o tome treba izjasniti najkasnije za 30 dana, odnosno do 8. februara.
Nakon toga slijedi glasanje o povjerenju ministru sigurnosti u parlamentu.
Kako SNSD može spriječiti smjenu ministra?
Za imenovanje predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i članova državne vlade potrebna je opća većina u Zastupničkom domu koji se bira direktno na izborima. Pri tome je potrebna i takozvana entitetska većina, koju čini najmanje trećina zastupnika iz svakog od dva entiteta.
Međutim, dok u Zastupničkom domu postoje i opća i entitetska većina za smjenu uhapšenog ministra sigurnosti, smjenu mora potvrditi i Dom naroda.
Taj drugi, gornji dom čini po pet delegata iz tri kluba konstitutivnih naroda – Bošnjaka i Hrvata kojeg indirektno bira Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, te pet Srba kojeg indirektno bira Narodna skupština RS-a.
Stranke koje čine Klub bošnjačkog naroda najavile su da će glasati za smjenu Nešića, a uz njih su stranke koje imaju po dva delegata u klubovima srpskog i hrvatskog naroda.
Time imaju dovoljnu većinu za njegovu smjenu, ako sva tri tri delegata HDZ-a BiH i SNSD-a budu protiv ili suzdržani.
"Međutim, oni [tri delegata SNSD-a] nedolaskom na sjednicu mogu srušiti kvorum u Klubu Srba", kazao je za RSE Milan Dunović, zastupnik opozicijske Demokratske fronte koja ima jednog delegata u Domu naroda.
Sjednica Doma naroda se zbog toga odgađa za neki drugi termin, koji SNSD može ponovno bojkotirati.
Tu mogućnost bojkota nije za RSE želio potvrditi nijedan zastupnik ili delegat SNSD-a, pravdajući se da o tome "zbog praznika nisu razgovarali i donijeli odluku". Neki su, poput Miroslava Vujičića, zastupnika SNSD-a, iznijeli "lični stav" da su protiv Nešićeve smjene.