Vlada u Berlinu odbacila je "insinuacije" ministra unutrašnjih poslova Srbije Bratislava Gašića i navela da Nemačka ne zna ko je ubio političara sa Kosova Olivera Ivanovića.
Ovo je za Deutsche Welle (DW) u pisanom odgovoru saopšteno iz Vlade Nemačke.
To je druga reakcija Berlina na izjavu Bratislava Gašića izrečenu u plenumu Skupštine Srbije, 21. juna.
"Mi tačno znamo ko je ubica i tražili smo od nemačkih organa pod čijom je zaštitom u ovom trenutku taj čovek, da nam daju podatke", rekao je tada ministar policije Srbije odgovarajući na poslanička pitanja.
Dan kasnije, 22. juna, Gašić je takođe u parlamentu rekao da nije optužio Nemačku da štiti ubicu Olivera Ivanovića, već da je njegova izjava "preneta bez znaka pitanja" koji joj daje drugačiji smisao.
U transkriptu sednice, koji je objavljen na sajtu Skupštine Srbije, nema znaka pitanja.
Pročitajte i ovo: Gašić tvrdi da nije optužio Nemačku da štiti ubicu Olivera IvanovićaUprkos Gašićevom tumačenju, Vlada nemačke je za DW navela da "odlučno odbacuje insinuacije da počinilac stoji pod zaštitom nemačkih organa".
"Savezna Vlada nema saznanja o tome ko je ubio Olivera Ivanovića 16. januara 2018. godine i zamolila je srpsku Vladu da što je pre moguće razjasni optužbe srpskog ministra unutrašnjih poslova", dodaje se u odgovoru.
Iz Vlade u Berlinu nisu konkretno odgovorili na pitanja o tome da li bi izjava Gašića mogla da ima posledice po odnose dve države, kao ni šta je konkretno Srbija tražila i šta su nemačke službe prosledile povodom ubistva Ivanovića.
"Nemačka i Srbija tesno sarađuju na mnogim poljima", navodi se u odgovoru.
Pročitajte i ovo: Ministar policije Srbije: Tačno znamo ko je ubio Olivera IvanovićaNa prvobitnu Gašićevu izjavu u Skupštini sličan odgovor Nemačke dobio je i Radio Slobodna Evropa (RSE) 22. juna.
"Savezna vlada nema saznanja ko je ubio Olivera Ivanovića 16. januara 2018. godine. Kategorično odbacujemo optužbu da je počinilac pod zaštitom nemačkih vlasti", navela je Ambasada Nemačke u Beogradu u saopštenju dostavljenom RSE.
U odgovoru ambasada u Beogradu i Prištini navodi se i da nemačka Vlada nije primila nikakav zahtev srpskih vlasti po ovom pitanju.
Ovo nije prvi put da srpske vlasti navode da znaju ime ubice Olivera Ivanovića.
U tom kontekstu je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u julu 2019. godine pomenuo kosovskog Albanca, Fljorima Ejupija, koji živi u Nemačkoj.
On je pitao međunarodnu zajednicu zbog čega istražni organi Srbije ne mogu da dobiju snimke kamera sa aerodroma u Tirani, kao ni podatke o, kako je rekao, "tajnom kretanju lica po imenu Fljorim Ejupi, koji je u Nemačkoj pod prismotrom".
"Šta je on radio na aerodromu u Tirani, zatim se kretao ka Kosovu, pa ponovo nestao i vraćen u Nemačku sa istog aerodroma?", rekao je Vučić 3. jula 2019.
Pročitajte i ovo: Vučić: Mislimo da imamo ime ubice Olivera IvanovićaPrema pisanju medija na Kosovu i u Srbiji, Ejupi je nakon ovih navoda iz Beograda obavestio nemačku policiju da ga povezuju sa ubistvom Ivanovića, te da su mu nemačke vlasti rekle da se "ne uznemirava oko tog slučaja".
Prema podacima Fonda za humanitarno pravo, Fljorim Ejupi je 2008. osuđen na 40 godina zatvora zbog napada eksplozivnom napravom na autobus Niš ekpresa kod Podujeva.
Međutim, u drugostepenom postupku mešovito veće Vrhovnog suda Kosova je 2009. godine "usled nedostatka dokaza" oslobodilo Ejupija optužbi.
Napad na ovaj autobus se dogodio 2001. godine i tom prilikom je poginulo 11 srpskih civila.
Oliver Ivanović, lider Građanske inicijative Sloboda, demokratija, pravda, ubijen je sa više hitaca iz pištolja, ispred sedišta te partije u Severnoj Mitrovici.
Više od pet godina nakon ubistva, izvršioci, kao i nalogodavci nisu poznati.
Istragu, uz Specijalno tužilaštvo Srbije koje nije odmaklo dalje od predistražnih radnji, vodi Specijalno tužilaštvo Kosova.
Ministarstva pravde Kosova i Srbije ne sarađuju, dok je za postupak na Kosovu zbog toga bilo potrebno posredovanje misije Evropske unije (EULEX) u uzimanju izjave svedoka.