Nemačka će poslati tenkove "Leopard 2" u Ukrajinu i odobriti njihov izvoz iz partnerskih zemalja, saopštio je portparol nemačke vlade Štefen Hebestrajt (Steffen Hebestreit), preneo je Rojters.
U saopštenju se dodaje da će Nemačka u prvom koraku obezbediti 14 tenkova iz vojnih zaliha.
Evo nekoliko činjenica o "Leopardu 2".
Zašto Ukrajina želi 'Leopard 2'?
Ovaj tenk se smatra jednim od najboljih u zapadnim zemljama. Nemačka odbrambena kompanija Krauss-Maffei Wegmann izradila je više od 3.500 tenkova "Leopard 2" od početka proizvodnje 1978. godine.
Tenk je težak više od 60 tona, ima glatku cev kalibra 120 mm i može da pogodi ciljeve na udaljenosti do pet kilometara.
Oko 20 zemalja trenutno koristi "Leopard 2". To znači da bi nekoliko nacija moglo da daju neke od njih iz svojih rezervi za podršku Ukrajini. Ovo bi takođe olakšalo Ukrajini održavanje opreme i obuku posade.
Među zemljama koje koriste "Leopard" su: Kanada, Danska, Finska, Holandija, Norveška, Austrija, Poljska, Španija, Švedska i Turska.
Yohann Michel, istraživač za odbranu i vojna pitanja na Međunarodnom institutu za strateške studije, rekao je da bi takvi tenkovi mogli omogućiti Ukrajini da krene u ofanzivu u 11-mesečnom sukobu.
"U ovoj vrsti sukoba jednostavno nije moguće izvoditi ofanzive velikih razmera bez raznovrsne oklopne borbene opreme i oklopnih vozila, a tenkovi su dio toga", rekao je.
"Leoparda 2" bi mogao pomoći da se Ukrajina opremi potrebnom municijom visokog kalibra kako bi zamenila zalihe iz sovjetskog doba kojih je sve manje, rekao je on za AP.
Raths navodi da su "Leopard 2" i slični zapadni tenkovi agilniji od T-modela koje koristi Rusija, a koji se ne mogu brzo okretati.
"Zamislite boksera koji se ne može slobodno kretati u ringu, već samo u jednom smeru", rekao je. "Drugi bokser, koji može da se kreće u svim smerovima, ima veliku prednost i to je slučaj sa Leopardima."
Ipak, ranjivi su na zračne napade ili protivtenkovsku pešadiju , što naglašava važnost protivvazdušne i izviđačke podrške, rekao je Raths.
Koliko "Leopard 2" tenkova je dostupno?
"Leopard 2" je jedan od najčešće korišćenih zapadnih tenkova. Ali generalno, tri decenije nakon završetka Hladnog rata, tenkovi i drugo teško naoružanje su oskudni u većem delu zapadnih zemalja.
Mnoge zemlje su drastično smanjile svoje vojske nakon pada komunizma. Nemačka danas ima oko 350 tenkova "Leopard 2", u poređenju sa oko 4.000 glavnih borbenih tenkova na vrhuncu Hladnog rata, kaže nemački vojni ekspert Carl Schulze (Karl Šulce).
U isto vreme, skoro je nemoguće kupiti veliku količinu tenkova "Leopard 2". Nemačkoj odbrambenoj industriji je zakonom zabranjeno da ih proizvodi za čuvanje u zalihama.
Zemlje koje naručuju nove tenkove moraju biti spremne da čekaju dve do tri godine na isporuku. Čak i ako bi se proizvodnja povećala, stručnjaci kažu da bi moglo proći najmanje dve godine da prvi novi tenkovi napuste fabriku.
Pročitajte i ovo: Šta je Patriot raketni sistem koji SAD šalju Ukrajini?Zašto zapadne zemlje do sada nisu poslale borbene tenkove u Kijev?
Zapadni zvaničnici žele da izbegnu direktnije uvlačenje u rat. Iako je Moskva osudila povećane isporuke oružja Ukrajini, to nije dovelo do vojnih posledica po zapadne zemlje.
To je učinilo vlade otvorenijim za ideju slanja tenkova. Ukrajina se do sada prvenstveno oslanjala na varijante tenkova T-72 iz sovjetske ere.
Neki zapadni zvaničnici su izrazili još jednu zabrinutost, a to je mogućnost da bi Rusija, ili čak Kina, mogli da se dočepaju naprednog zapadnog naoružanja raspoređenog u Ukrajini, čime bi se Moskvi ili Pekingu omogućilo da ukradu zapadnu vojnu tehnologiju.
Koje još tenkove imaju zapadne zemlje?
Sjedinjene Američke Države koriste hiljade tenkova "M1 Abrams" koje je izradio General Dynamics, ali se smatraju neprikladnim za Ukrajinu jer ih pokreću gasnoturbinski motori.
"Potrošnja kerozina kod 'Abramsa' je toliko visoka da Ukrajina nema šanse da ga koristi u trenutnoj situaciji snabdevanja tokom rata", kaže Šulc. On je dodao da, iako bi "Abrams" mogao da se vozi i na dizel gorivo, to ne bi smanjilo potrošnju na prihvatljiv nivo.
"Leopard 2" radi na ekonomičnijem motoru koji sagoreva dizel, koji je takođe lakše nabaviti nego kerozin.
Britanija razmatra isporuku nekih od svojih tenkova "Challenger 2" Ukrajini, navode mediji.
Francuska upravlja tenkovima Leclerc. Nije rečeno da li bi bila voljna da nešto isporuči Ukrajini.
Odobrenje Berlina
Za reeksport "Leoparda" bilo je potrebno odobrenje nemačke vlade. Bez toga druge zemlje koje imaju ove tenkove ne mogu da ih pošalju u Ukrajinu.
Berlin je odlukom od 25. januara odlučio da neće stajati na putu zemljama koje žele da pošalju "Leoparde" u Ukrajinu. To daje zeleno svetlo zemljama kao što je Poljska, koja je rekla da želi da preduzme takav korak kao deo koalicije.