Nemačka poručila Srbiji da treba da se uskladi sa politikom EU ako želi u uniju

Zastave Evropske unije, Nemačke i Srbije, Beograd, april 2021.

Nemačka je u utorak 12. aprila saopštila da očekuje od Srbije da uskladiti svoju spoljnu politiku sa Evropskom unijom, ako želi da postane punopravni član, prenosi Reuters.

Reagujući na medijske natpise da je u Srbiju u subotu 9. aprila stigla isporuka vojnog naoružanja iz Kine, među kojima su navodno i kineske rakete zemlja-vazduh FK-3, slične ruskom S-300 ili američkom Patriotu, nemačka Federalna pres služba saopštila je da će u EU ući ona zemlja koja uskladi svoju politiku sa evropskom.

"U principu, očekivanje savezne vlade od svih kandidata za pristupanje EU je da se pridruže zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici Evropske unije i da se na taj način sve više približavaju EU", saopštili su iz nemačke Federalne pres službe, a preneo Reuters.

Pročitajte i ovo: SAD poručile Srbiji da treba da shvati rizike poslovanja sa Kinom

Beograd je 2019. godine platio rakete FK-3 i kineske borbene bespilotne letelice CH-92A, čime je Srbija postala prva u Evropi koja će ih imati na raspolaganju.

Iako srpske vlasti nisu zvanično potvrdile da je dostava izvršena, javnost je dodatne informacije dobila 11. aprila iz Pekinga, gde je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan (Zhao Lijian) izjavio na konferenciji za medije da je Kina "nedavno" Srbiji isporučila "redovnu vojnu isporuku".

Pročitajte i ovo: Sleće novo kinesko naoružanje u Srbiju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, govoreći na vojnoj vežbi tokom vikenda, kratko je rekao da će u naredne nedelje biti predstavljen, kako ga je označio, "novi ponos Vojske Srbije", bez navođenja više detalja.

Srbija balansira svoje evropske aspiracije i partnerstvo sa NATO-om, sa svojim vekovnim verskim, etničkim i političkim savezom sa Rusijom.

Usled te saradnje zapadni partneri i Evropska unija Srbiji upućuju učestale kritike zbog nedovoljne usklađenosti spoljne politike Srbije sa onom koju sprovodi Unija, dok sa druge strane, vlasti Srbije uzvraćaju da ta usklađenost nikada nije bila veća.

Pročitajte i ovo: Evropski vetrovi za kineske investicije

Berbok: Srbija bi trebala da uvede sankcije Rusiji

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok (Annalena Baerbock) ponovila je u ponedeljak pozive Srbiji da se pridruži EU, Sjedinjenim Državama i drugim zemljama u uvođenju sankcija Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, piše Reuters.

Srbija je tokom poslednjih mesec dana podržala dve neobavezujuće i jednu obavezujuću rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojima je Rusija osuđena zbog invazije na Ukrajinu i isključena iz Saveta za ljudska prava svetske organizacije, što je naišlo na odobravanje njenih zapadnih partnera.

Pročitajte i ovo: Baerbock poručila Srbiji da treba uvesti sankcije Rusiji ako želi biti deo EU

Međutim, predsednik Srbije dosledno u javnosti izjavljuje da Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji, niti sa njom ugrožavati prijateljske odnose.

"Ako želite da postanete članica EU, što Srbija želi, onda je ključno da se u takvim trenucima pridružite spoljnoj politici EU i sankcijama koje idu uz nju", rekla je Berbrok.

Zapad strahuje da bi zavisnost Srbije od ruskog gasa i kupovina oružja od Kine i Rusije mogla doprineti njihovom uticaju u napetom regionu Balkana, koji se još uvek oporavlja od razornih ratova 1990-ih, piše Reuters.

Vučić je 11. aprila izjavio za Reuters da Srbija planira da kupi desetak francuskih borbenih aviona "Dassault Rafale", što je potez koji stručnjaci vide kao znak udaljavanja Beograda od Rusije.

U tekstu se podseća da je pre tri godine Srbija kupila "Mistral" francuski sistem zemlja-vazduh, a 2016. godine je kupila helikoptere od "Erbasa".