Od petka, 12. marta, u Kantonu Sarajevo (KS) biće zatvoreni svi poslovni objekti, uključujući ugostiteljske i tržne centre.
Dozvoljen je i rad objektima koji prodaju hranu i piće, a mogući će biti i sportski događaji na otvorenom, bez publike. Što je svakako bitnije, radiće apoteke, benzinske pumpe i gradski prevoz.
Mjere je preduzela kantonalna vlada kako bi time uticala na sprečavanje širenja korona virusa, koji izaziva bolest COVID-19.
“Biće omogućena samo dostava hrane i pića, moći će se održavati sportski događaji bez publike na otvorenom. Ovo radimo, jer nam je struka rekla da su vikendi najjača žarišta i najagresivnije se širi virus. Ovo radimo samo za ovaj vikend”, objasnio je odluku predsjednik Kantonalne sarajevske vlade Edin Forto.
Zašto se preduzimaju nove mjere?
Glavni razlog za donošenje ovakve odluke je porast broja novozaraženih korona virusom, saopšteno je iz Vlade KS, koja je zasjedala u ponedjeljak 8. marta sa Kriznim štabom Ministarstva zdravstva KS.
Pročitajte i ovo: U Kantonu Sarajevo za vikend najavljen lockdownU posljednja 24 sata testirana su 1.444 uzorka, od čega je 477 novozaraženih, dok je od posljedica zaraze preminulo 10 osoba.
Broj trenutno hospitalizovanih je 398, od čega je 283 na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS-u), a 115 osoba u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš".
Na respiratoru je devet osoba, uz pomoć neinvazivne ventilacije diše 19 osoba, a na terapiji kisikom je 21 osoba, podaci su Zavoda za javno zdravstvo KS.
Privremeni lockdown počinje u petak 12. marta u 20 sati i trajaće do ponedjeljka, 15. marta do sedam sati ujutro.
Građanima dozvoljeno kretanje u druge kantone
Za razliku od poslovnih subjekata, građani Kantona Sarajevo će se moći kretati van ovog kantona. Ukoliko budu željeli da odu na kafu, ručak ili večeru, dovoljno će im biti da pređu entitetsku liniju i za samo desetak minuta automobilom, sve što ne mogu u Kantonu Sarajevo, obave u Istočnom Sarajevu, u Republici Srpskoj.
Pored toga, skijališta na Jahorini i izletišta na Trebeviću, su, također, u u Republici Srpskoj i udaljena su tridesetak kilometara od Sarajeva.
Kanton Sarajevo je jedan od deset kantona na području Federacije BiH. Prema posljednjem popisu stanovništva, u ovom kantonu živi oko 413 hiljada stanovnika.
Ugostitelji traže potpuno zatvaranje
"Tražimo totalni lockdown, proglasiti vanredno stanje i zatvoriti Kanton Sarajevo ili pustiti da sve radi normalno", kaže Ahmed Čehajić iz Udruženja ugostitelja Kantona Sarajevo, koji su održali sastanak u Sarajevu, 9. marta sa predstavnicima malih privrednika, udruženjem muzičara i udruženjem zanatlija povodom najavljenog zatvaranja u tokom vikenda.
Ugostitelji, hotelijeri, trgovci i mali obrtnici najavili su protesnu šetnju u četvrtak, 11. marta od Vječne vatre, u centru grada, do zgrade Vlade Kantona Sarajevo.
"Nismo mi krivi za nesposobnost vlada Kantona Sarajevo i Federacije BiH, jer nisu nabavili vakcine. Ako sprovedu vikend - lockdown, a u ponedjeljak ne bude broj oboljelih u drastičnom padu, tražimo odgovornost Kriznog štaba KS i ostavku premijera Edina Forte i ministra zdravlja KS Harisa Vranića", poručio je Čehajić nakon sastanka.
Pročitajte i ovo: Protest ugostitelja zbog najavljenog lockdowna u Kantonu SarajevoJedan sarajevski ugostitelj, Amar Hido, za RSE kaže kako ne shvata zbog čega se Vlada KS odlučila na privremeni lockdown.
„Ostali kantoni svi mogu raditi, a mi u Kantonu Sarajevo ne možemo. To jeste, pređemo u entitet pored nas za dvije minute, svi najnormalnije funkcionišu. A šta je s nama, korona vlada znači samo u kantonu, je li tako, tako ispada. Po meni ovo nema smisla, ili zatvori sve ili pusti sve da radi“, ističe Hido.
Premijer Kantona Sarajevo Edin Forto nije odgovarao na pozive Radija Slobodna Evropa. Odgovarali nisu ni ministar zdravstva Haris Vranić, te član Kriznog štaba Ednan Drljević.
Istovremeno, Forto je prilikom gostovanja na jednoj sarajevskoj lokalnoj televiziji 9.marta izjavio kako se ne radi o mjeri zatvaranja, već da je to 'mjera za podizanje svijesti i poziv građanima da se zaštite, da razmišljaju o zdravlju svojih najbližih i o sebi'.
Da li je lockdown dovoljan?
“Vlada odnosno Krizni štab nešto pokušavaju da urade, objektivno nešto se mora uraditi. To je za jednokratnu upotrebu, da se spasi regija, grad, dio jedne zemlje gdje lokalne vlasti moraju nešto uraditi jer su izdane od federalne i državne vlasti“, smatra imunolog i predsjednik Udruženja imunologa BiH, Jasenko Karamehić, ocjenjujući kako se radi o lockdownu za 'jednokratnu upotrebu'.
Prema njegovom mišljenju, protiv korona virusa se ne može boriti samo represivnim mjerama.
U posljednjih deset dana epidemiološka situacija na području Kantona Sarajevo znatno je pogoršana.
Samo u zadnjih sedam dana prosječan broj dnevno zaraženih u KS je 474, a incidenca je porasla i iznosi 789 zaraženih na 100.000 stanovnika.
Javna ustanova (JU) Dom zdravlja KS od 1.marta bilježi nagli skok broja zaraženih.
U ponedjeljak, 8. marta, zabilježili su najveći broj pacijenata u COVID-19 ambulantama, njih 1.817 sa sumnjom na korona virus.
„ Naš call centar samo 8. marta je zabilježio 1.100 poziva, plus dnevno oko 600 poziva upućenih covid ambulantama u domovima zdravlja“, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) glasnogovornik JU Dom zdravlja KS, Arman Šarkić.
Inače, u okviru JU Dom zdravlja djeluje osam domova zdravlja koji su raspoređeni po opštinama.
Istovremeno, građani Sarajeva shvataju koliko je situacija ozbiljna. Evo šta su nam o najavljenom, a djelimičnom lockdownu, rekli Edin, Jasmina, Džanela i Ašida.
“Ja sam čak i za ragoroznije mjere, zdravlje je najpreče”, kaže za RSE Edin.
“Super, to je najpametnija stvar, samo treba produžiti. Oštrije, oštrije, pune su bolnice”, dodaje Jasmina.
I Džanela i Ašida, također, smatraju kako je lockdown potreban.
“Apolutno potreban, jer smo jako nedisciplinirani, ne poštujemo pravila a vidite šta se dešava”, ističe Džanela.
“Bilo bi dobro kada bi bilo deset dana, da se prekine ovaj neki ciklus, ali i ovo je nešto, bolje išta nego ništa”, kaže Ašida.
Pročitajte i ovo: Zašto u BiH nema kampanje za vakcinaciju?Bolnice su pune, broj zaraženih raste, a vakcina nema
„Samo vakcine, aktivna imunizacija, imuno-profilaktičke i epidemiološke mjere mogu dati rezultat u borbi protiv korona virusa“, kaže imunolog Jasenko Karamehić.
No, masovne vakcinacije u Bosni i Hercegovini još nema. Ova zemlja i dalje čeka na prve isporuke vakcina koje su ugovorene u septembru 2020. godine sa COVAX mehanizmom u okviru Globalne alijanse za vakcine (GAVI), prema kojem u BiH treba stići 153.600 doza vakcine AstraZeneca i 23.000 doza cjepiva Pfizer-BioNtech. U tu svrhu su bosanskohercegovački entiteti, Federacija BiH (FBiH) i Republika Srpska (RS), izdvojili skoro 13 miliona dolara.
Za sada, jedine vakcine koje su stigle u FBiH su 10 hiljada doza AstraZeneca vakcine koje je 2. februara donirala Srbija, a koje će, prema najavama direktora za Javno zdravstvo FBiH, Davora Pehara, se isporučuju 9. i 10. marta, u svih deset kantona u FBiH. Prve vakcine u Kantonu Sarajevo dobiće zdravstveni radnici u Općoj bolnici 'Abdulah Nakaš', 10. marta.
Pročitajte i ovo: Vučić uručio 10.000 vakcina Federaciji BiHVlada FBiH, je na hitnoj sjednici u ponedjeljak (8. marta), donijela odluku o nabavci 400 hiljada vakcina protiv COVID-19, a formirano je i ad-hoc tijelo koje će u ime FBiH voditi pregovore o nabavci vakcina.
Istovremeno u drugi bh. entitet, Republiku Srpsku (RS), u ponedjeljak (8. marta) stigao je novi kontingenti od 20 hiljada ruskih vakcina Sputnik V.
Sedam dana ranije, 1. marta u ovaj bh. entitet stigao je prvi kontingent od 20.000 doza ruskih vakcina Sputnik V, koje su nakon odobrenja za upotrebu od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, raspoređene zdravstvenim ustanovama u ovom entitetu kako bi se započelo sa vakcinacijom.
Pročitajte i ovo: Sve pristigle vakcine u BiH još čekaju odobrenjeU Bosni i Hercegovini je u posljednja 24 sata prijavljena 1.251 zaražena osoba, a testirano je 4.681. Preminulo je 48 osoba, podaci su entitetskih zavoda i Brčko distrikta BiH.