NATO pokreće najveću vježbu od Hladnog rata, uvježbavajući kako bi američke trupe mogle da ojačaju evropske saveznike u zemljama koje se graniče s Rusijom ako dođe do sukoba sa "bliskim" protivnikom.
Oko 90.000 vojnika trebalo bi da se pridruži vježbama "Steadfast Defender 2024" koje će trajati do maja, rekao je u četvrtak glavni komandant alijanse Chris Cavoli.
Učestvovaće više od 50 brodova, od nosača aviona do razarača, kao i više od 80 borbenih aviona, helikoptera i dronova i najmanje 1.100 borbenih vozila, uključujući 133 tenka i 533 borbena vozila pješadije, saopšteno je iz NATO-a.
Cavoli je rekao da će ovim NATO uvježbati izvršenje regionalnih planova, prvih odbrambenih planova koje je su izradili u posljednjih nekoliko decenija, u kojima se detaljno opisuje kako će odgovoriti na ruski napad.
U najavi vježbi nisu imenovali direktno Rusiju. Ali, glavni strateški dokument NATO-a identifikuje Rusiju kao najznačajniju i direktnu prijetnju sigurnosti članica alijanse.
"Steadfast Defender 2024 će pokazati sposobnost NATO-a da brzo rasporedi snage iz Sjeverne Amerike i drugih dijelova alijanse kako bi ojačao odbranu Evrope", rečeno je iz NATO-a.
Pročitajte i ovo: Počinju najveće vazduhoplovne vježbe NATO-a u istorijiDo pojačanja će doći tokom "simuliranog scenarija sukoba sa sličnim protivnikom", rekao je Cavoli novinarima u Briselu nakon dvodnevnog sastanka nacionalnih načelnika odbrane.
Posljednje vježbe slične veličine bile su Reforger, tokom Hladnog rata 1988. sa 125.000 učesnika, i Trident Juncture 2018. sa 50.000 učesnika, prema podacima NATO-a.
Vojnici koji će učestvovati u vježbama, koje će uključivati simulacije dovođenja osoblja u Evropu, kao i vježbe na terenu, dolaziće iz zemalja NATO-a i Švedske, koja se nada da će se uskoro pridružiti alijansi.
Saveznici su utvrdili regionalne planove na samitu u Vilniusu 2023., čime je okončana duga era u kojoj NATO nije vidio potrebu za velikim odbrambenim planovima jer su zapadne zemlje vodile manje ratove u Afganistanu i Iraku i osjećali sigurnim da postsovjetska Rusija više ne predstavlja egzistencijalnu prijetnju.
Tokom drugog dijela vježbe "Steadfast Defender" poseban fokus će biti na raspoređivanju snaga za brzo reagovanje NATO-a u Poljskoj na istočnom krilu alijanse.
Druge lokacije vježbi bit će baltičke zemlje za koje se smatra da su najugroženije od potencijalnog ruskog napada, Njemačka, koja je centar za dolazeća pojačanje, i zemlje na granici alijanse kao što su Norveška i Rumunija.