Tursko blokiranje kandidature Švedske i Finske za članstvo u NATO-u možda neće biti riješeno do samita NATO-a krajem ovog mjeseca, izjavio je 12. juna generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Rekao je kako NATO "naporno radi" na rješavanju "legitimnih" pitanja koja je pokrenula Turska.
Stoltenberg je ranije tvrdio da će Švedska i Finska u NATO-u biti dočekane "raširenih ruku".
No, Ankara ove zemlje optužuje da pružaju utočište Kurdistanskoj radničkoj stranci (PKK), koju Turska i njezini zapadni saveznici smatraju terorističkom grupom.
Pročitajte i ovo: Turska saopštila da junski NATO samit nije rok prijem Finske i ŠvedskeStoltenberg je ranije ovog mjeseca rekao da mu je namjera da se ovo pitanje riješi prije sastanka u Madridu koji bi trebao početi 28. juna.
"Želio bih vidjeti da se ovo riješi što je prije moguće. Međutim, samit u Madridu nikada nije bio krajnji rok", rekao je Stoltenberg u nedjelju na konferenciji za novinare tokom posjete Finskoj.
Stoltenberg je na konferenciji za medije s finskim predsjednikom Saulijom Niinistom rekao da nijedna druga članica NATO-a nije doživjela toliko terorističkih napada kao Turska te da njezinu zabrinutost, kao važne članice tog saveza, treba shvatiti ozbiljno.
"Riječ je o terorizmu, o izvozu oružja. Također, Turska je važan saveznik sa strateškim geografskim položajem", naglasio je.
Možda vas zanima: Švedska negira da daje finansijsku ili vojnu pomoć KurdimaŠvedska i Finska su podnijele zahtjev za pridruživanje NATO-u prošlog mjeseca kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu. No, njihove kandidature naišle su na otpor Turske, koja ih je optužila da podržavaju kurdske militante.
Svaki dogovor o članstvu u NATO-u mora jednoglasno odobriti svih 30 članica tog saveza.