Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg biće novi šef centralne banke Norveške, saopštila je vlada 4. februara, uprkos brigama opozicije da bi imenovanje Stoltenberga, koji je i bivši premijer Norveške, moglo da oslabi nezavisnost banke.
Iako je funkcija guvernera slobodna od 1. marta, Stoltenberg je rekao da će prvo odslužiti svoj mandat u NATO-u, koji traje do 30. septembra.
Norveška banka je saopštila da očekuje da novi guverner preuzme dužnost oko 1. decembra.
Aktuelni guverner banke Norges, 70-godišnji Øistein Olsen, odlazi u penziju ove godine nakon dva guvernerska mandata od 1. januara 2011. godine.
Stoltenberg (62) je bio ministar finansija Norveške od 1996. do 2000. i premijer u dva navrata - od 2000. do 2001. i od 2005. do 2013.
Postao je generalni sekretar NATO-a 2014. Nakon uspešnog prvog mandata u transatlantskoj alijansi, ostao je na čelu NATO-a.
Pročitajte i ovo: Ljevica pobijedila na parlamentarnim izborima u NorveškojStoltenberg je hvaljen jer je vodio NATO kroz težak period alijanse pod Trampovom administracijom u SAD, kada su SAD zapretile da neće priteći u pomoć zemljama članicama koje nisu trošile dovoljno na odbranu.
Ministar finansija Norveške Trygve Slagsvold Vedum rekao je da želi da pronađe "najboljeg guvernera" centralne banke Norveške, a da je "uveren" da je to Jens Stoltenberg.
"Kombinacija finansijskog i menadžerskog iskustva i razumevanja društva koje malo ko u Norveškoj ima, čini ga veoma pogodnim za šefa Norges banke", rekao je on u izjavi.
On je dodao da će zamenica guvernera Ida Wolden Bache biti privremena guvernerka dok Stoltenberg ne preuzme funkciju.
Sadašnji guverner Olsen je izjavio da je Stoltenberg "posvećen i vešt ekonomista" i da će banka biti "u sigurnim rukama" sa Idom Wolden Bache.
Stoltenberg će biti zadužen za određivanje kamatnih stopa i upravljanje finansijskom stabilnošću, kao i za nadzor nad norveškim državnim fondom, najvećim na svetu sa imovinom od 1,4 biliona dolara.
Za sada nema indicija ko bi mogao da nasledi Stoltenberga na mestu generalnog sekretara NATO-a. Očekuje se da će odluku doneti 30 država članica NATO saveza na samitu u junu, ukoliko se odluka ne donese ranije.
Pročitajte i ovo: NATO saveznici podržavaju istočnu Evropu, snage u pripravnosti