Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je 16. juna u Briselu da će alijansa ojačati političke veze sa Ukrajinom na samitu narednog meseca, ali da za sada "nema govora" o pozivu za članstvo Kijeva, prenela je agencija AFP.
"Nećemo razgovarati o pozivu na (NATO) samitu u Viljnusu (11. i 12. jula), već o tome kako možemo da približimo Ukrajinu NATO-u", rekao je Stoltenberg.
On je dodao da je "uveren da će države članice naći dobro rešenje i konsenzus".
U Briselu se 15. i 16. juna održan Ministarski sastanak NATO-a, na kome učestvuju ministri odbrane država članica.
Kao simboličan gest, lideri Alijanse imaju za cilj da održe prvu sednicu Saveta NATO-Ukrajina sa predsednikom Volodimirom Zelenskim u glavnom gradu Litvanije, rekao je Stoltenberg.
U Viljnusu se 1. i 2. jula održava Samit NATO-a.
Taj potez predstavlja nadogradnju političkih veza i Kijevu će dati ravnopravnije mesto za stolom "da se konsultuje i odlučuje o bezbednosnim pitanjima", rekao je Stoltenberg.
Članice NATO-a još nemaju jedinstven stav oko zahteva Ukrajine da će pristupiti Alijansi kada se završi rat.
Pročitajte i ovo: Predsednik Češke za RSE: Pristupanje Ukrajine EU i NATO jedina garancija stabilnostiZemlje NATO-a u istočnoj Evropi zalagale su se za bolju mapu puta za Ukrajinu za članstvo.
Međutim, ključni saveznici poput Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Nemačke ne žele da idu mnogo dalje od nejasnog obećanja iz 2014. da će se Ukrajina jednog dana pridružiti, prenela je agencija AFP.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus (Pistorius) sugerisao je 16. juna da je moguće da se neki uslovi za članstvo mogu ublažiti ako Ukrajina na kraju bude spremna da se pridruži.
Zemlje NATO-a su isporučile Ukrajini oružje vredno desetine milijardi dolara otkako je Moskva pokrenula sveobuhvatnu invaziju prošlog februara.
Stoltenberg takođe traži da se članice NATO-a obavežu na višegodišnji paket pomoći kako bi se Ukrajina približila standardima Alijanse.
Pročitajte i ovo: Nedelju dana ukrajinske kontraofanziveBez dogovora o planu u slučaju ruskog napada
Ministri odbrane NATO-a nisu uspeli da postignu dogovor oko novih planova o tome kako da odgovore na ruski napad, a jedan diplomata je okrivio Tursku da ih je osujetila, prenela je agencija Rojters (Reuters).
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da su ministri razmotrili planove, prvi od kraja Hladnog rata i da se približavaju sporazumu.
Međutim, kako je preneo Rojters, jedan diplomata je rekao da je Turska blokirala odluku zbog formulacije geografskih lokacija, uključujući i Kipar. Još uvek je moguće pronaći rešenje pre samita NATO-a u Viljnusu, dodao je diplomata.