Tajne letova koji prate ruske aktivnosti na istočnoj NATO granici

Član posade fotografiše iz pilotske kabine francuskog vojnog aviona za nadzor i (AWACS) za vrijeme desetosatne izviđačke misije iz središnje Francuske u rumunski zračni prostor i natrag, 9. januara.

Misija, preko južne Ukrajine i Crnog mora do Krima koji je okupirala Rusija i šire, bila je prikupljanje zemaljskih obavještajnih podataka u stvarnom vremenu za NATO.

Sa 26 članova vojnog osoblja, francuski AWACS avion može letjeti do 12 sati bez dopunjavanja goriva na visini od 10 kilometara.

Svojim stalnim prisustvom visoko iznad istočne Rumunije, gdje ga ruske snage mogu vidjeti, označava liniju koja se ne smije preći na nebu iznad Evrope. AWACS takođe služi kao upozorenje Rusiji da NATO pomno prati rat na njenim granicama.

 

U zadnjem dijelu aviona vojni tehničari prate podatke na ekranima

Sa moćnim radarom koji se rotira šest puta svake minute na trupu i prepunom opreme za nadzor, avion može uočiti lansiranje projektila, bombardiranje iz zraka i druge vojne aktivnosti za vrijeme sukoba.

Četiri francuska AWACS-a spadaju među razne letjelice za nadzor, uključujući bespilotne letjelice, koje prikupljaju obavještajne podatke za Alijansu u kojoj je 31 država.
 

Komandant, potpukovnik po imenu Richard, razgovara sa članom posade tokom misije.

"Krajnji cilj je, naravno, bez sukoba i odvraćanja", rekao je komandant koji nije otkrio svoje prezime iz sigurnosnih razloga. "Možemo otkriti avione, možemo otkriti UAV-ove, možemo otkriti projektile i možemo otkriti brodove. To je sigurno tačno u Ukrajini, posebno kada smo na granici", dodao je.

Članovi posade tokom pauze u kuhinji.

NATO ima i vlastitu flotu od 14 AWACS-a koji su također modificirani Boeing 707, prvi put poletjeli 1957., ali su prestali komercijalno prevoziti putnike 2013. godine. Jedan AWACS može nadzirati područje veličine Poljske; tri mogu pokriti cijelu srednju Evropu.


 

Potpukovnik Richard razgovara s članovima posade u avionu.

Redovni nadzorni letovi, zajedno sa patrolama lovaca, zemaljskim radarima, raketnim baterijama i drugim hardverom koji stoji na raspolaganju NATO-u čine ono što je komandant francuske AWACS eskadrile opisao kao "štit" protiv bilo kakvog potencijalnog prelivanja.

 

Dok je avion letio i skenirao, posada je otkrila udaljeni ruski AWACS iznad Azovskog mora, stotinama kilometara dalje na istočnoj strani poluotoka Krima.

"Mi znamo da oni nas vide, oni znaju da mi vidimo njih. Recimo da je to neka vrsta dijaloga između njih i nas", rekao je francuski kopilot. Ruski avioni "dugo vremena" nisu presreli francuski AWACS, a da jesu, francuski piloti bi pokušali da smire svaku napetost.

"Naša naređenja treba da budu, recimo, pasivna“, rekao je. Civilnim rječnikom rečeno "pristojna".

Unutar nadzornog aviona NATO-a, dok budno prati ruske akcije duž istočne granice Alijanse.