Naim Kasem novi vođa Hezbolaha, javila militantna grupa

Naim Kasem (foto arhiv)

Militantna grupa Hezbolah izabrala je novog vođu, Naima Kasema (Qassem).

On će naslijediti Hasana Nasralaha (Hassan Nasrallah) koji je ubijen u izraelskim vazdušnim napadima na Bejrut 27. septembra.

Sjedinjene Države su Hezbolah proglasile za terorističku organizaciju, dok je Evropska unija na crnu listu stavila samo naoružano krilo organizacije, ali ne i političku stranku. Hezbolahova politička stranka ima mandate u libanskom parlamentu.

Hezbolah je osnovan prije 40 godina uz pomoć Irana, a Nasralah se grupi pridružio 1982. godine.

Predvođen Nasralahom, Hezbolah je razvio bliske veze sa oružanim grupama i drugima koje podržava Teheran, pomažući u obuci i naoružavanju njihovih boraca.

Hezbolah, kao i palestinska militantna organizacija Hamas, ima podršku Irana.

Nakon likvidacije Nasralaha, njegovog očekivanog nasljednika Hašema Safiedina (Hashem Safieddin), Izraelci su takođe ubili sedmicu kasnije.

Kasem, koji je rođen u Bejrutu 1953. u porodici porijeklom s juga u blizini granice s Izraelom, bio je zamjenik generalnog sekretara Hezbolaha od 1991. godine, kada je imenovan za zamjenika komandanta nakon Abasa el Musavija (Abbas al-Musawi), vođe grupe koji je takođe ubijen u izraelskom napadu 1992.

Kasem je zadržao svoju poziciju kada je Nasralah preuzeo vlast.

Nakon što je Nasralah nestao iz vidokruga javnosti nakon Hezbolahovog rata s Izraelom 2006. godine, Kasem je postao javna ličnost grupe, često radeći kao portparol Hezbolaha.

Kasem je bio uključen u organizaciju Hezbolahovih predizbornih kampanja za libanski parlament od kada je grupa prvi put učestvovala na izborima 1992. godine.

Izrael posljednjih sedmica vodi kampanju napada sa kopna i vazduha na južni Liban kojom cilja Hezbolahovo vodstvo kao odgovor na brojne raketne napade ove grupe.

Ti napadi su se intenzivirali otkako je izraelska vojska pokrenula veliku ofanzivu na Pojas Gaze nakon smrtonosnog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra prošle godine, kako bi iskorijenila Hamas.

Izrael je ubio najviše rukovodstvo Hamasa, ali je u ratu, prema podacima ministarstva zdravlja Gaze, ubijeno više od 43.000 ljudi.

Tokom napada na Izrael 7. oktobra, palestinski militanti su zarobili 251 taoca, kako vojnika tako i civila. Neki od njih su razmijenjeni za Palestince koje drži Izrael, ali ih je 97 još u Pojasu Gaze. Izraelsko ministarstvo navodi da je među njima 34 mrtva.