Glavni grad Nagorno-Karabaha postao grad duhova

Novi putni znak s azerbejdžanskim imenom Hankendi za grad u Nagorno-Karabahu koji Jermeni zovu Stepanakert, 2. oktobar 2023.

Netaknut, ali napušten, glavni grad teritorije Nagorno-Karabaha sablasno je tih pošto su iz njega otišle desetine hiljada stanovnika jermenske nacionalnosti, piše Agencija Frans pres (Agence France-Presse).

Njegovo jermensko ime Stepanakert moglo se videti na natpisu ispisanim jermenskim slovima bele boje na crvenoj pozadini, odmah iza azerbejdžanskog kontrolnog punkta na putu za grad.

U blizini stoji i jarkoplavi novi putokaz sa natpisom "Hankendi", što je azerbejdžanski naziv za nekadašnje uporište jermenskih separatista.

De fakto jermenske separatističke vlasti Nagorno-Karabaha predale su se prošlog meseca tokom azerbejdžanske vojnoj ofanzivi i od tada je skoro celokupno stanovništvo te teritorije pobeglo u Jermeniju.

Posle jednodnevne azerbejdžanske ofanzive jermenski separatisti, koji su kontrolisali region tri decenije, pristali su da se razoružaju i raspuste svoju vladu.

Patrola azerbejdžanske policije pored oklopnog vozila ruskih mirovnih snaga, Stepanakert/Hakendi, 2. oktobar 2023.

Prisustvo pobedničke strane je i dalje diskretno i u gradu se moglo se videti samo nekoliko azerbejdžanskih policajaca kako patroliraju.

Azerbejdžanska mreža mobilne telefonije, međutim, već savršeno funkcioniše u nekim oblastima, dok se mogu videti crveni automobili operatera Bakcell čije ekipe rade na antenskim stubovima.

Zgrade, restorani, hoteli i supermarketi su prazni i napušteni u gradu koji je nekada imao 55.000 stanovnika.

Pročitajte i ovo: Nagorno-Karabah skoro ispražnjen nakon odlaska više od 100.000 Jermena

U mnogim radnjama su razbijene prazne police, što ukazuje na pljačke ili nagle odlaske.

Jermenska zastava se više ne može videti, a jedini civil koji je viđen bio je iznureni muškarac, koji je nosio kosu u pratnji šest nemačkih ovčara.

Grad izgleda kao da ga je pogodila nevidljiva katastrofa, potpuno netaknut i bez tragova borbi ili bombardovanju.

Napušteni automobili na zatvorenoj benzinskoj pumpi u Stepanakertu/Hakendiji, 2. oktobar 2023.

Fabrike izgrađene u sovjetskom stilu, gradilišta za nove kuće predviđene za srednju klasu, povrtnjaci, pa čak i stoka, svi je napušteno.

Retke znake života odaju brojni ruski mirovnjaci – kontingent poslat 2020. u okviru mirovnog sporazuma za okončanje šestonedeljnog rata između Jermenije i Azerbejdžana oko Nagorno-Karabaha.

Oni se mogu videti u tenkovima, automobilima, kako pešače, pa čak i kako voze bicikle u predgrađu.

Niko s azerbejdžanske strane ne može tačno da kaže koliko je stanovnika ostalo u gradu.

Međutim, separatistička vlada je u saopštenju u ponedeljak navela da će neki zvaničnici ostati dok se ne završe operacije potrage za ubijenim i nestalim ljudima.

Zatvorene restoran u Stepanakertu/Hakendiji, 2. oktobar 2023.

Na izvesnoj udaljenosti od Stepanakerta/Hankendija, azerbejdžanski zvaničnici su doveli grupu novinara na teren pored njegovog bivšeg aerodroma, koji je trenutno baze ruskih mirovnjaka.

Zvaničnici su rekli da se tamo nalazi 100 hektara zasada kanabisa, za koji su rekli da se koristio za finansiranje separatističke vlade.

Na pitanje zašto se kanabis gajio pored ruske baze, zvaničnik ministarstva unutrašnjih poslova Azerbejdžana Ajhan Mustafajev je rekao: "Istraga je u toku. Ne dajemo nikakav komentar".

Pogled na Stepanakert/Hakendi, 2. oktobar 2023.

Dok su zvaničnici pokazivali polje kanabisa, doleteo je ruski vojni helikopter i sleteo iza bodljikave žice na pisti aerodroma.

Diveći se okolnom pejzažu, Mustafajev je rekao: "Ovo je emotivno. Posle godina tuge, godina neverice, konačno je gotovo".

"Kao ministarstvo unutrašnjih poslova sada možemo da uspostavimo kontrolu nad celom teritorijom", rekao je on.

Armenija obilježila Dan molitve za Nagorno-Karabah