SAD pozivaju na 'neposredne korake' za smanjenje tenzija u Nagorno-Karabahu

Otpravnica poslova SAD-a Courtney E. Austrian

Washington pomno prati situaciju u Nagorno-Karabahu i poziva na hitne korake za smanjenje tenzija i izbjegavanje daljnje eskalacije, saopštila je 9. augusta američka misija pri Organizaciji za evropsku sigurnost i saradnju (OEBS).

U saopštenju dostavljenom Specijalnom stalnom vijeću OSCE-a u Beču, otpravnica poslova američke misije Courtney E. Austrian je takođe rekla da "Sjedinjene Države izražavaju duboku zabrinutost zbog izvještaja o intenzivnim borbama oko Nagorno-Karabaha, uključujući ljudske žrtve".

"Pomno pratimo situaciju (u Nagorno-Karabahu) i pozivamo na hitne korake za smanjenje tenzija i izbjegavanje daljnje eskalacije", rekla je Austrian.

"Kao što smo mnogo puta rekli u Stalnom vijeću, Sjedinjene Države naglašavaju važnost pregovaračkog, sveobuhvatnog i održivog rješenja svih preostalih pitanja vezanih za sukob u Nagorno-Karabahu ili koji su rezultat sukoba u Nagorno-Karabahu", dodala je.

Azerbejdžansko 'pametno selo' tamo gdje se nekad ratovalo

Diplomata je napomenula da je prošle sedmice američki državni sekretar Antony Blinken lično angažovao jermenskog premijera Nikola Pashiniana i predsjednika Azerbejdžana Ilhama Aliyeva "kako bi podstakli deeskalaciju i direktne kontakte kako bi se smanjile tenzije".

"Sjedinjene Države su spremne da se angažuju bilateralno, sa partnerima istomišljenika, i kroz našu ulogu kopredsedavajućeg Minsk grupe OEBS-a da olakšamo dijalog između Jermenije i Azerbejdžana i pomognemo u postizanju dugoročnog političkog rešenja sukoba", rekla je Austrian.

Najmanje jedan azerbejdžanski i dva etnička jermenska vojnika ubijeni su tokom najnovije eskalacije u zoni sukoba u Nagorno-Karabahu, koja se dogodila od 1. do 3. augusta. Dvije strane krive jedna drugu za nasilje.

Pročitajte i ovo: Ruska granična straža postavila putne kontrolne punktove u južnoj Jermeniji

Azerbejdžan i Jermenija su godinama uvučene u sukob oko Nagorno-Karabaha.

Region uglavnom naseljen Jermenima, koji je imao status autonomne oblasti u okviru Sovjetskog Azerbejdžana, proglasio je svoju nezavisnost od Bakua usred raspada Sovjetskog Saveza, što je izazvalo rat 1992-94. koji je odnio oko 30.000 života i raselio stotine hiljada ljudi.

Rat je završio prekidom vatre uz posredovanje Rusije, ostavljajući etničkim Jermenima iz Nagorno-Karabaha kontrolu nad većim dijelom regiona, kao i nekoliko susjednih okruga užeg Azerbejdžana.

Pregovori uz međunarodno posredovanje uz učešće OEBS-ove Minsk grupe, kojom kopredsjedavaju Sjedinjene Države, Rusija i Francuska, nisu rezultirali rezolucijom prije nego što je u septembru 2020. izbio još jedan rat velikih razmjera.

44-dnevni sukob, u kojem je poginulo više od 6.500 ljudi, završio je primirjem uz posredovanje Moskve, a Azerbejdžan je ponovo preuzeo kontrolu nad svim okruzima oko Nagorno-Karabaha, kao i velikim dijelovima teritorije unutar same bivše autonomne oblasti.

Oko 2.000 ruskih mirovnih snaga bilo je raspoređeno u regionu da nadgledaju primirje.