Zabrinutost za humanitarnu krizu u Nagorno-Karabahu
Na fotografiji ombudsmana za ljudska prava Nagorno-Karabaha od 21. septembra objavljenim na društvenim mrežama, navodno su prikazani evakuisani Armenci koji žive u teškim uslovima.
"Više od 10.000 evakuisanih trenutno boravi u podrumima bez hrane, vode, struje i svih drugih osnovnih uslova za život. Azerbejdžan vrši genocid u Artsakhu (armenski naziv za Nagorno-Karabah) u realnom vremenu uz prešutnu saglasnost međunarodne zajednice", napisao je ombudsman na mreži X, ranijem Twitteru.
Vjeruje se da još jedna fotografija sa društvenih mreža prikazuje raseljene Armence koji čekaju da napuste područje 21. septembra u blizini aerodroma u, de facto, glavnom gradu Nagorno-Karabaha, Stepanakertu.
Ombudsman Gegham Stepanian naveo je na društvenim mrežama da su ulice Stepanakerta "ispunjene raseljenim ljudima [koji su] gladni i uplašeni".
Radnik lokalne uprave (desno) pokušava da smiri stanovnike nakon što se čula pucnjava u Stepanakertu.
Fotografija koju je 21. septembra objavilo rusko Ministarstvo odbrane, navodno prikazuje civile koje su ruske mirovne snage evakuisale na nepoznatoj lokaciji.
Azerbejdžan je 20. septembra zaustavio vojnu akciju u otcijepljenom regionu Nagorno-Karabah nakon što je njegov brzi uspjeh na bojnom polju primorao armenske separatiste da pristanu na prekid vatre kojim bi se područje u potpunosti vratilo pod kontrolu Bakua.
Žena kuha na improvizovanoj peći na otvorenom u Stepanakertu.
Stepanian je rekao da je najmanje 200 ljudi ubijeno, a oko duplo više ranjeno u posljednim borbama, uključujući i djecu.
Lokalno stanovništvo se okuplja u blizini zgrade lokalne vlade nakon izvještaja o pucnjavi u Stepanakertu.
Separatisti koji vode samozvanu Republiku Artsak, kako Armenci nazivaju Nagorno-Karabah, rekli su da su bili primorani da pristanu na uslove Azerbejdžana, koje su im prenijele ruske mirovne snage, nakon što je vojska Bakua probila njihove linije i zauzela strateške lokacije.
Azerbejdžan je rekao da više ne može tolerisati situaciju koju smatra prijetnjom svojoj sigurnosti i teritorijalnom suverenitetu.
Armenski demonstranti drže plakate sa zahtjevima za ostavku premijera Nikola Pashiniana u Erevanu 21. septembra.
Nagorno-Karabah je međunarodno priznat kao dio Azerbejdžana i trenutno u njemu živi oko 120.000 etničkih Armenaca. Odvojio se od Bakua u ratu nakon raspada Sovjetskog Saveza. Decenijama ima direktnu podršku Armenije zahvaljujući kontroli kopnene veze poznate kao Lačinski koridor.
Demonstranti su 22. septembra nastavili da blokiraju ulice u Erevanu, zahtijevajući svrgavanje premijera Pashiniana zbog predaje Nagorno-Karabaha. Više od 80 osoba je privedeno.
Armenija je optužila Azerbejdžan da od decembra 2022. blokira Lačinski koridor, jedini put koji povezuje Armeniju sa Nagorno-Karabahom. Azerbejdžan smatra da kamioni sa pomoći trebaju proći kroz teritoriju Azerbejdžana kako bi se osiguralo da krijumčarena roba ne bude isporučena.
Sukob demonstranta sa armenskim policajcima u Erevanu 21. septembra.
Azerbejdžan je u drugom ratu 2020. godine ponovo osvojio teritoriju u i oko planinskog regiona, a Armenija izgubila kontrolu nad koridorom, ostavljajući put pod nadzorom ruskih mirovnih snaga sve dok nije blokiran prošlog decembra.
Policija privodi demonstranta u blizini zgrade vlade u Erevanu 21. septembra.
Baku kaže da ima planove za reintegraciju Nagorno-Karabaha i njegovog etničkog armenskog stanovništva u Azerbejdžan. Međutim, azerbejdžanske vlasti ne govore o detaljima tog plana. Prva sesija pregovora o "reintegraciji" završena je 21. septembra bez znakova pomaka.