Među kompanijama koje su radile nadzor obnove pruge na severu Srbije i tri iz Mađarske

Satelitski snimak sa Google Eartha od 5. juna 2022. na kojem se može videti da su u toku radovi na nadstrešnici na peronu na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Više kompanija bilo je zaduženo za stručni nadzor rekonstrukcije železničke pruge od Novog Sada do granice sa Mađarskom, projekta u okviru koga je rekonstruisana i Železnička stanica u Novom Sadu.

Posao stručnog nadzora nad ovim projektom dobilo je 2022. šest kompanija, a nosilac projekta je firma "Project Biro Utiber" iz Novog Sada.

Pitanje odgovornosti za rekonstrukciju Železničke stanice danima se postavlja nakon pada nadstrešnice ispred ulaza u stanicu, a u ovoj nesreći je poginulo 14 ljudi, dok je troje ranjeno.

Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do juna 2023. radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu kao konsultant za kamen, rekao je za RSE da je kompanija "Utiber" bila zadužena za nadzor rekonstrukcije stanice.

Pročitajte i ovo: Šta stoji u dokumentima Srbije i firme iz Kine o rekonstrukciji stanice u Novom Sadu?

Ostale firme angažovane na ovom poslu su, prema dokumentaciji sa sajta Uprave za javne nabavke - "AG Institut" iz Novog Sada, "SDC Profesional" Beograd, Slaviša Ilić, preduzetnik iz Beograda, "EGIS doo" iz Beograda, kao i dve mađarske firme - "Vikoti Mernok Iroda KFT" i "Utiber road investments LTD".

RSE nije dobio odgovor ni od jedne od spomenutih kompanija o tome kakva je bila njihova uloga u nadzoru rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.

Zgrada glavne Železničke stanice u Novom Sadu je, nakon trogodišnje rekonstrukcije, otvorena u julu 2024.

Poslovi kompanije 'Utiber' u Srbiji

Prema javno dostupnim podacima, kompanija "Project Biro Utiber", koja je bila nosilac posla nadzora rekonstrukcije železnice, osnovana je 2014. godine u Novom Sadu.

Većinski vlasnik ove firme je mađarska kompanija "UTIBER Közúti Beruházó" koja postoji od 1991. i u Mađarskoj ima više od 170 zaposlenih. Ta kompanija je u izjavi za RSE navela da je izrazila duboko saučešće, ali da ne može samostalno da daje izjave o nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Vlasnik 15 odsto udela kompanije "Project Biro Utiber" i njen direktor je Miodrag Jović.

Kompanija u Srbiji prethodnih godina beleži rast profita.

Naime, firma je 2023. imala neto dobitak od oko 3,7 miliona evra. Prethodne 2022. taj dobitak je iznosio oko 970 hiljada evra, a 2021. oko 680 hiljada evra.

Na portalu javnih nabavki može se videti da je ova firma dobila niz poslova od države na poslovima stručnog nadzora, izrade tehničke dokumentacije i tehničke kontrole za pruge i mostove. Među njima su i projekti u vezi sa Nacionalnim stadionom, a u sklopu izgradnje objekata za međunarodnu izložbu EXPO čiji je Srbija domaćin 2027.

Osim toga, ova firma je bila angažovana na projektima elektrifikacije pruge Niš-Dimitrovgrad na jugu Srbije, na izradi dokumentacije za mostove u Vrnjačkoj Banji, kao i na izgradnji železničke pruge u Beogradu.

Pročitajte i ovo: Srbija za izgradnju EXPO-a otkupljuje zemljište u predgrađu Beograda za pola miliona evra po hektaru

Ko su stvarni vlasnici ove firme?

Kao stvarni vlasnici firme "Project Biro Utiber" registrovani su mađarski državljani - Đerš Lakits (Gyorgy Lakits) i Laslo Almasi (Laszlo Almassy).

Stvarni vlasnik je lice koje u krajnjoj liniji poseduje ili kontroliše kompaniju i to nije uvek osoba koja je registrovana kao vlasnik u registru.

Njih dvojica su, prema podacima mađarskog servisa RSE, povezani sa kompanijom "Ut-Teszt Ltd" koja je većinski vlasnik mađarske kompanije "Utiber".

Laslo Almasi je direktor i vlasnik, a Đorđ Lakits jedan od vlasnika te kompanije.

Kompanija "Utiber" je u Mađarskoj poznata i kao podizvođač kompanija Lorinca Mesaroša (Lorinc Meszaros), jednog od najbogatijih mađarskih biznismena, kog prate kritike zbog njegove bliskosti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Kompanija "Utiber" je, između ostalog, podizvođač Mesaroševoj kompaniji za autoputeve koja je dobila javnu nabavku za održavanje mađarske mreže autoputeva.

Koje su 'povezane firme'?

Na istoj adresi u Novom Sadu na kojoj je registrovana firma "Project Biro Utiber" nalazi se i ogranak mađarske firme "Vikoti Mernok Iroda KFT", stoji u podacima koji su objavljeni u Agenciji za privredne registre.

To je kompanija koja je takođe na spisku firmi angažovanih na poslu nadzora izgradnje brze pruge od Novog Sada do Subotice i stanice železničke stanice u Novom Sadu.

Prema podacima mađarskog servisa RSE, ova firma je vlasnički povezana sa kompanijom "Utiber".

Đorđ Lakits je direktor kompanije "Vikoti Consult Corp", a ova kompanija i "Vikoti Mernok Iroda Ltd" imaju najmanje jednog zajedničkog vlasnika.

Ova firma pojavljuje se zajedno sa "Utiberom" na projektu upravljanja projektom i stručnog nadzora nad izgradnjom Nacionalnog fudbalskog stadiona u Beogradu.

Istraga nesreće u Novom Sadu

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu nije odgovorilo na pitanje RSE sa predstavnicima kojih kompanija za nadzor projekta je prethodnih dana obavilo razgovore.

Ovo tužilaštvo saopštilo je da je 3. novembra da je prethodnog dana saslušalo 26 osoba povodom nesreće na železničkoj stanici.

Pročitajte i ovo: 'Otisci prstiju' na tragediji u Novom Sadu

Među saslušanima je, prema informacijama Tužilaštva, i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je najavio da će podneti ostavku 5. novembra, ali i rekao da ne prihvata krivicu za nesreću.

Tužilaštvo navodi da su saslušani i direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, odgovorna lica u "Železnicama Srbije" AD, "Infrastruktura železnica Srbije" AD, odgovorna lica angažovana na izvođenju radova.

Infrastruktura železnice Srbije saopštila je na dan nesreće, 1. novembra, da nadstrešnica koja je pala "nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica".

Pročitajte i ovo: Tužilaštvo saslušalo ministra Gorana Vesića u vezi sa nesrećom u Novom Sadu, povređeni i dalje u teškom stanju

Međutim, pojedini stručnjaci tvrde da je i nadstrešnica bila deo rekonstrukcije.

Inače, projekat rekonstrukcije železnice na severu Srbije, u okviru kog je rekonstruisana i železnička stanica u Novom Sadu, izradili su srpski ogranak kineske kompanije "China Railway Design Corporation" i saobraćajni institut CIP iz Srbije.

Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").

Saradnja na tekstu: András Kósa