Predsjednik VSTV-a protiv smanjenja nadležnosti Suda BiH

Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a, državnog tijela sastavljenog od pravnih stručnjaka koje ima mandat da imenuje i smjenjuje sudije i tužioce na svim nivoima vlasti, sa izuzetkom sudija ustavnih sudova. (Ilustrativna fotografija)

Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) se protivi smanjenju nadležnosti Suda Bosne i Hercegovine (BiH) koje je "neosnovano suženo Nacrtom Zakona o sudovima u BiH", rekao je 25. avgusta za Radio Slobodna Evropa (RSE) Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a.

Ovaj nacrt zakona bio je na dnevnom redu Vijeća ministara BiH 22. avgusta, ali nije usvojen zbog neslaganja stranaka vladajuće koalicije o obimu nadležnosti koje će imati Sud BiH, kao i o zabrani vjerskih obilježja u sudnicama.

Zbog toga je nacrt vraćen na doradu Ministarstvu pravde BiH, prije nego što bude upućen u državni parlament na usvajanje.

U Nacrtu zakona je predviđeno da Sud BiH može procesuirati krivična djela samo ako su počinjena u oba entiteta ili u jednom entitetu i Distriktu Brčko.

Postojeći zakon dozvoljava Sudu BiH da procesuira krivična djela bez obzira na to da li su počinjena samo u jednom entitetu ili ne.

Lagumdžija navodi da je VSTV dostavilo Ministarstvu pravde BiH, kao predlagaču zakona, mišljenje u vezi sa nacrtom, prije nego što je nacrt bi na dnevnom redu Vijeća ministara BiH.

U tom mišljenju su izneseni razlozi zbog kojih se VSTV protivi smanjenju nadležnosti Suda BiH.

Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH je državna institucija sastavljena od pravnih stručnjaka. Njen mandat je da imenuje i smjenjuje sudije i tužioce na svim nivoima vlasti, sa izuzetkom sudija ustavnih sudova.

Pored toga, VSTV kontroliše kvalitet rada sudija i tužilaca.

O vjerskim obilježjima u sudnicama

Nacrt zakona o sudovima BiH predviđa i zabranu isticanja vjerskih obilježja u sudnicama.

Lagumdžija kaže da je VSTV usvojilo zaključke u vezi sa navedenom tematikom u februaru 2016. godine.

Te godine je VSTV usvojio memorandum pod naslovom "Nošenje vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama - Analiza".

Pročitajte i ovo: Ministarstvo odbrane BiH pred sudom zbog zabrane hidžaba

U dokumentu je navedeno da je nošenje vjerske odjeće u pravosudnim institucijama složeno pitanje i da je potrebno pažljivo procijeniti svaku situaciju pojedinačno.

Navedeno je da, shodno praksi Evropskog suda za ljudska prava, ograničenja u nošenju vjerske odjeće i predmeta trebaju odražavati pristup koji je nepristrasan prema svim vidovima vjere i uvjerenja.

"Isticanje vjerskih obilježja može biti ograničeno ako je ograničenje propisano zakonom, u skladu sa legitimnim ciljem, kao što su prava i slobode drugih ili javna sigurnost", navodi se u memorandumu VSTV.

Inače, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je izjavio 25. augusta povodom Nacrta zakona o sudovima da neće prihvatiti smanjenje nadležnosti Suda BiH, te zabranu isticanja vjerskih obilježja u sudnicama.