Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine (NUB BiH) ponovo je obustavila rad jer zbog nedostatka upravljačke strukture nije u stanju da pruža usluge, kazali su za Radio Slobodna Evropa (RSE) radnici ove ustanove.
Trenutno je bez direktora, upravnog i nadzornog odbora, a 37 zaposlenih već dva mjeseca nije primilo plate. Pored toga, nije im riješen pravni status, ni način finansiranja.
Vlada Federacije BiH (FBiH) obećala je još u avgustu, kada je biblioteka prethodno prestala sa pružanjem usluga korisnicima, da će finansirati rad NUB-a do kraja 2025. godine.
Aldin Huskić, predsjednik Vijeća zaposlenika NUB BiH kaže za RSE da od toga za sada nije bilo ništa.
Ipak, ističe kako je federalna vlada uputila zahtjev Ministarstvu civilnih poslova BiH da se ovlasti entitetska Vlada da imenuje zastupnika privrednog društva.
Ured za zakonodavstvo Savjeta ministara BiH je odbio zahtjev uz obrazloženje da Ministarstvo civilnih poslova nema nadležnost za tako nešto.
Gotovo 30 godina nakon rata u BiH, vlasti još nisu preuzele osnivačka prava i obavezu da ih budžetski finansiraju, pa to rade, uglavnom, konkurišući na javne pozive, koje svake godine raspisuju institucije na raznim nivoima vlasti.
Ovo ne mogu da čine zato što nema upravljačke strukture, pa nema ni priliva novca, a radnici ne mogu ni da daju otkaze.
"Nemamo osobe koja bi potpisala dokumentaciju", pojašnjava Huskić
Vaš browser nepodržava HTML5
Ministarstvo civilnih poslova BiH je ove godine uputilo inicijativu predsjedavajućoj Savjeta ministara, Ministarstvu pravde BiH i Ministarstvu finansija i trezora BiH, o rješavanju problema statusa institucija nauke i kulture, čiji pravni i finansijski status nije riješen.
O tome još nije bilo rasprave.
Vlada Kantona Sarajevo je u maju usvojila zakon kojim se obavezala da preuzem obaveze sufinansiranja NUB BiH.
Oni su u avgustu uplatili 400.000 maraka (oko 200.000 eura) interventnih sredstava za pomoć NUB-u, što je pokrilo tadašnje dugove prema zaposlenicima.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka jedna je od sedam institucija kulture, od značaja za državu BiH, čije finansiranje nije riješeno.
Osnovana je 1945. godine, a u njenom posjedu su, pored ostalog, specijalne zbirke koje su 2020. godine proglašene nacionalnim spomenikom BiH.
Za rad Biblioteke na godišnjem nivou je potrebno 1,35 miliona maraka (oko 690.000 eura).
Pročitajte i ovo: Tri decenije od paljenja Sarajevske vijećnice knjige čekaju restauraciju