Policija provjerava crtanje kukastog križa na smrtovnici Želimira Altarca Čička

Želimir Altarac Čičak

Iz Ministarstva unutrašnjh poslova Kantona Sarajevo (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH) izjavili su u srijedu, 31. marta, za Radio Slobodna Evropa (RSE) da su u toku provjere u vezi sa crtanjem kukastog križa na smrtovnicu nedavno preminulog člana Jevrejske opštine Sarajevo Želimira Altarca Čička, koja je postavljena na kapiju Jevrejske opštine.

Jevrejska opština u Sarajevu osudila je "barbarski čin crtanja kukastog križa na smrtovnicu Želimira Altarca Čička", dodajući da će građani taj čin mržnje osuditi, a nadležni organi utvrditi identitet počinioca i sankcionisati.

Pročitajte i ovo: Jevrejska opština osudila crtanje kukastog križa na smrtovnicu Altarca Čička

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić izjavio je u srijedu, 31. marta kako očekuje da će policija u što kraćem roku pronaći izvršioce ‘sramotnog čina crtanja kukastog križa na osmrtnici Želimira Altarca Čička’.

“Antisemitizmu i fašizmu se ne smije dati ni centimetar prostora”, poručio je Komšić.

Ovaj čin osudio je i član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.

"Ovo je uznemirujući govor mržnje i propagiranje zla kakvom ne smije biti mjesta u našem društvu. Pružam punu podršku Jevrejskoj zajednici u BiH i pozivam nadležne policijske organe da što prije otkriju vinovnike ovog sramotnog čina i privedu ih pred lice pravde", saopšteno je iz Džaferovićevog kabineta.

Želimir Altarac Čičak preminuo je 27. marta. Jedan je od najznačajnijih i najutjecajnijih kreatora sarajevske muzičke pozornice.

Za svoj predani društveni i umjetnički angažman Želimir Altarac Čičak je u decembru 2020. godine proglašen počasnim građaninom Grada Sarajeva.

Pročitajte i ovo: U Sarajevu preminuo Želimir Altarac Čičak

U Bosni i Hercegovini neonacistička obilježja se ističu često u Mostaru, na jugu BiH i u Prijedoru, na sjeveroistoku BiH.

“Ustaše Mostar”, “Gazi Balije”, “Smrt komunizmu”, “Tito vampir”, nacistički znak kukasti križ i veliko slovo "U" koje označava ustaše su grafiti koje je polovinom fenruara 2020. godine bilo vidljivo na ulazu u kompleks Partizanskog spomen groblja u Mostaru.

Partizansko spomen-groblje je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine i već je godinama na meti vandala.

Pročitajte i ovo: Vandalizam nad antifašističkim naslijeđem Mostara

Već petnaest godina na prijedorskim zgradama se mogu vidjeti natpisi i simboli desničarskih organizacija "Krv i čast" i "Borba 18", koji se vežu za promociju neonacizma.

Svakog 21. septembra, na Međunarodni dan mira, aktivisti Centra za mlade "Kvart" iz Prijedora uklanjaju poruke mržnje i neonacističke simbole u javnom prostoru u tom gradu, izjavio je za Radio Slobodna Evropa Branko Ćulibrk, aktivista Centra punih sedam godina, u maju 2020. godine.

Ministarstvo unutrašnjih poslova bh. entiteta Republike Srpske (MUP RS ) u dopisu za Radio Slobodna Evropa je navelo kako su na području Prijedora "evidentirani pojedinačni slučajevi ispisivanja simbola" o čemu je, tvrde, obaviješteno i nadležno tužilaštvo.

Pročitajte i ovo: Policiji nepoznati autori neonacističkih obilježja u Prijedoru

Opasnost od njih je u nekim državama svijeta prepoznata, te se nije prezalo ni od njihove zabrane.

Riječ je o organizacijama čiji je rad 2000. godine zabranjen i u Njemačkoj, koja se posljednjih godina suočila sa rastućim trendom desničarskih organizacija. Od 2017. godine antimigraciona i desna stranka Alternativa za Njemačku je ušla i u Parlament.