Šantićeva Emina se vratila Mostaru

Mostar, arhiv, foto: Midhat Poturović

Emina je simbol univerzalne ženske ljepote, ali i simbol Bosanki i Hercegovki, simbol Une i Neretve - i što je možda najvažnije, simbol zajedničkog života koji se u Mostaru stoljećima gradio. Sve ovo inspirisalo je umjetnika Zlatka Dizdarevića iz Velike Kladuše da izradi spomenik Emini i pokloni ga gradu Mostaru:

„Jedna moja umjetnička vizija, malo oplemenjena originalnom hercegovačkom narodnom nošnjom iz perioda kad je živjela Emina, univerzalni kip koji će biti jedan simbol Mostara, Hercegovine, odnosno BiH, gdje su žene najljepše na svijetu.“


Spomen-bista Emini postavljena je pored lučkog mosta u neposrednoj blizini parka Alekse Šantića, a u sklopu 8. međunarodnog sajma Dani trešnje 2010. u Bijelom Polju kod Mostara. Zbog čega spomenik Emini? Salem Bubalo, jedan od organizatora, kaže:

Šantićeva grobnica u Mostaru, arhiv
„Dobivamo taj simbol i grad Mostar se može i u kulturnom i u turističkom i u mnogim drugim izdanjima predstaviti s ovim prelijepim djelom.“

Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić dodaje:

„Pa prije svega Emina je simbol Mostara i kroz pjesmu je ona opjevana. I mislim da ovo samo potvrđuje ono što je pjesma rekla.“

Otkrivanje spomen-biste okupilo je veliki broj Mostaraca i Mostarki. Velikim aplauzom posebno su nagradili govor mostarskog umjetnika Seada Đulića koji je, govoreći o simbolici Emine za grad Mostar ali i BiH, naglasio:

„Zato što je Eminu napisao pjesnik Aleksa - i nikom ne smeta što jeste Emina. Zato što je u pamćenju ovoga grada zapisano da je prošlosti pjevana u svim nacionalnim društvima Mostara i svi je smatrali svojom. Zato što sanjam, sanjam novog Aleksu koji će napisati novu Eminu u današnjem Mostaru, da će oni koji odlučuju o našim sudbinama shvatiti šta i koje vrijednosti ostaju u pamćenju u istoriji jednoga grada.“

Emina se vratila Mostaru. Veliki broj mladih ljudi, koji je također bio prisutan svečanom događaju, na najbolji način pokazuje da je Mostar na pravom putu da se vrati Emini.