Više desetina građana naselja oko deponije Uborak, sjeverno od Mostara, na jugu Bosne i Hercegovine (BiH), održali su u subotu ujutro, 9. septembra, mirnu protestnu šetnju i okupljanje pred ulazom u to odlagalište otpada.
Noseći transparente, mještani naselja Bijelo Polje i Vrapčići, koji stanuju u neposrednoj blizini Uborka, protestnom šetnjom kroz naselje i okupljanjem pred ulazom u deponiju, ponovo su zatražili zatvaranje, sanaciju i izmještanje odlagališta.
Stanovnici ovih naselja, okupljeni u udruženje i građansku inicijativu "Jer nas se tiče", od 10. juna 2019. godine protestima i pravnim putem se bore za zatvaranje, sanaciju i izmještanje regionalne deponije Uborak-Buđevci.
Za to odlagalište tvrde da je odavno premašilo kapacitete, zatim da je deponija radila bez odgovarajuće dokumentacije, kao i da je godinama - pored predviđenog komunalnog - odlagan i medicinski, životinjski, te opasni otpad.
“Hoćemo još jednom da poručimo nadležnim – Ministarstvu okoliša i turizma (entiteta Federacija BiH, op. RSE) i gradskim vlastima – da više ne možemo zaista čekati, dali smo im dovoljno vremena. Očekujemo rješenje”, izjavio je predsjednik Udruženja građana i Građanske inicijative koja okuplja mještane “Jer nas se tiče” Omer Hujdur.
Mještani kao rješenje vide da vlasti pronađu neku novu lokaciju za deponiju ili gradnju spalionice otpada, naveo je Hujdur, koji je odnedavno i zastupnik u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) kojem pripada Mostar.
"Ja se više zalažem za spalionicu, jer su na taj način riješeni problemi otpada u zapadnim zemljama i trebamo težiti tome. Težimo Evropskoj uniji", rekao je uz ostalo Hujdur.
On je dodao da, ukoliko vlasti ubrzo ne izađu sa prijedlogom rješenja za deponiju Uborak, mještani su spremni ponovo blokirati odlaganje otpada na odlagalište.
"Tu smo da poručimo da ukoliko ne iziđu sa rješenjem u narednih petnaestak-dvadeset dana, sigurno stajemo ovdje i idemo u blokadu", kazao je Hujdur.
Mještani žele novu lokaciju za deponiju
Mještani su od juna 2019. godine u više navrata blokirali ulaz u deponiju Uborak, zbog čega su grad Mostar i okolna naselja bili doslovno zatrpani smećem.
U decembru 2019. godine blokada je prekinuta intervencijom specijalne policije. Blokade su prekinute i dolaskom pandemije virusa korona, a potom, kako tvrde mještani, i pritiskom vlasti koji se ogledao u kaznama i sudskim procesima.
Omer Hujdur je kazao i da gradske vlasti već godinama nisu uradile ništa na iznalasku nove lokacije za deponiju.
"Treba naći lokaciju koja ne ugrožava nijednog stanovnika Hercegovine", kazao je Hujdur.
Ponovio je ranije optužbe da deponija Uborak ugrožava stanovništvo šireg područja Mostara, te nizvodno Neretvom do Jadranskog mora.
Udruženje "Jer nas se tiče" je nekoliko puta optužilo da se procjedne vode iz deponije izlijevaju u lokalni potok Sušica, koji se ulijeva u Neretvu, a ona otpad nosi u more.
Hujdur je podsjetio i da se pred Kantonalnim sudom u Sarajevu nalazi nova tužba građana protiv dokumenata koje je deponiji izdalo Ministarstvo okoliša i turizma Federacije BiH.
Iako je taj sud krajem 2022. godine već presudio protiv Plana prilagođavanja i sanacije deponije, te okolinske dozvole za odlagalište, Federalno ministarstvo okoliša i turizma je 16. januara 2023. godine izdalo novu okolinsku dozvolu.
Nakon toga su mještani i Udruženje "Jer nas se tiče" već u februaru podnijeli novu tužbu tom sudu. Proces je još u toku.
Prvi čovjek Udruženja "Jer nas se tiče" tvrdi da je u januaru izdata okolinska dozvola "do sada najgora".
"Ona omogućava odlaganje opasnih materija, medicinskog otpada, te životinjskog otpada", ustvrdio je Hujdur.
Enormno zagađenje
Aktivisti su ranije navodili i da je Studija uticaja na okoliš, predstavljena 2021. godine, utvrdila enormno zagađenje i tla i podzemnih voda teškim metalima na području deponije Uborak. Na više protestnih okupljanja stanovnici tog dijela Mostara su kazali da je došlo do velikog porasta broja oboljelih od karcinoma u naseljima u okolini deponije.
Sredinom jula na deponiji je, u njenom starom dijelu, izbio i veliki požar. Širio se ogromni, crni dim, te nesnosni smrad. Aktivisti tvrde da je i požar posljedica pogrešnog upravljanja odlagalištem. Mještani i nevladine organizacije su nedavno ustvrdili i kako je prije dva mjeseca ponovo otvorena stara ploha deponije, na kojoj je izbio požar, a koja je bila zatvorena još prije 15 godina.
sve o deponiji i protestima
Cijeli život na deponiji: Oprašta li se Mostar od Uborka'Brda' smeća oko MostaraSud poništio rješenje o okolinskoj dozvoli za deponiju u Mostaru Građani traže hitno zatvaranje deponije u Mostaru nakon što je poništena okolinska dozvola Tri godine borbe za zatvaranje deponije u MostaruGrad Mostar odustao od tužbe protiv građana zbog deponije "Uborak"Mostarci protiv proširenja deponije UborakGradonačelnik Mostara, Mario Kordić više puta je kazao da Plan prilagođavanja i upravljanja otpadom Federalnog ministarstva okoliša, kojeg su sačinili stručnjaci, na deponiji Uborak ne može ići dalje dok postoje tužbe koje je podnijela građanska inicijativa.
"U sklopu Plana prilagođavanja koji smo imali i prije dvije godine i mogli ga početi raditi, sad bi već bili dvije godine dalje. Imali bi još tri od ukupno pet godina i bili bismo negdje prema kraju", rekao je nedavno Kordić.
S obzirom na to da se mještani protive proširenju trenutne deponije, Kordić je kazao da je nova kaseta bila predviđena kao privremeno odlagalište za Plan prilagođavanja.
"Deponijska polja su gore zapunjena već 2019. godine. Da bi ušli u sanacijski plan, morate negdje sa smećem. U Planu prilagodbe jasno je određeno da se otvara jedna mala deponijska ploha, nova, jer su stare zapunjene, i ta deponijska ploha se koristi sljedećih pet godina do zatvaranja tog lokaliteta", kazao je uz ostalo mostarski gradonačelnik.