Tri slučaja morbila u Sarajevu, više hiljada djece nevakcinisano

Dijete zaraženo morbilima (fotoilustracija)

Troje djece iz istog vrtića u općini Novi Grad Sarajevo oboljelo je od morbila, potvrdio je 23. januara Ademir Spahić, predsjednik Upravnog odbora Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo.

"Riječ je o nevakcinisanoj djeci. Ta djeca su pod nadzorom", dodao je Spahić za Radio Slobodna Evropa.

On je kazao i da u samo dvije općine u ovoj regiji, Ilijaš i Stari Grad, ima oko hiljadu djece koja nisu cijepljena MRP vakcinom te da je taj broj nevakcinisane djece u ovoj regiji sigurno mnogo veći.

"Sve je to rezultat antivakserskog lobija. Pozivam još jednom roditelje da vakcinišu svoju djecu", naglasio je Spahić.

Kazao je i da "nema mjesta za paniku" te da će nadležne zdravstvene institucije eventualno odlučiti hoće li i kad će proglasiti epidemiju morbila.

U Tuzlanskom kantonu proglašena je epidemija morbila 19. januara ove godine, a tridesetak mališana je hospitalizirano.

Epidemiološku situaciju u toj regiji dodatno usložnjava i pojava pertusisa, odnosno velikog kašlja kod desetak mališana.

Morbile su zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem i inkubacija traje od sedam do 14 dana.

Kliničku sliku uglavnom prate povišena tjelesna temperatura, curenje iz nosa, proljev i povraćanje, grlobolja, kašalj i osip koji kreće od lica prema vratu i dalje se spušta na grudni koš, trbuh i ekstremitete.

Za siguran kolektivni imunitet je potrebno da 95 posto stanovništva bude cijepljeno vakcinama. Inače, vakcine koje se daju protiv morbila i velikog kašlja se nalaze u programu obaveznih imunizacija u BiH.

Vaš browser nepodržava HTML5

Epidemija morbila u Tuzlanskom kantonu, povratak gotovo iskorijenjenih bolesti