Ministar trgovine Srbije Tomislav Momirović demantovao je 4. oktobra da je obustavljena izgradnja brze pruge od Beograda do Budimpešte.
Gostujući na Radio-televiziji Vojvodine, Momirović je rekao da izgradnja pruge između glavnog grada Srbije i Mađarske ide svojim tokom, te da nisu tačni medijski napisi o tome da je ona zaustavljena zato što Kinezi, navodno, ne mogu da ispune evropske standarde.
"Pa naravno da se u Evropskoj uniji (EU) ne gleda blagonaklono na kineske investicije, jer neke kompanije iz EU žele da realizuju te projekte, isto kao što i kineske žele da ih realizuju", rekao je on.
Mađarski portal Telex objavio je 22. septembra da je izgradnja pruge zaustavljena pošto kineski izvođači ne mogu da naprave sistem osiguranja i kontrole vozova po evropskim standardima.
Kako navodi ovaj medij, taj segment je ključan za realizaciju ove investicije.
Pročitajte i ovo: Kineske investicije u Srbiji: Jaz između obećanog i realizovanogPruga je projektovana tako da putnički vozovi mogu da saobraćaju brzinom od 160 kilometara na sat, za šta je potreban Evropski sistem upravljanja vozovima (ETCS) po standardima Evropske unije i bezbednosna oprema sertifikovana u skladu sa zahtevima EU.
Reč je o sistemima koji prate i obezbeđuju železnički saobraćaj signalizacijom datim vozovima u pokretu. Njihov cilj je da se izbegnu železničke nesreće, gaženja pešaka i iskakanja iz šina.
Telex navodi i da su Kinezi obustavili radove i prestali da finansiraju projekat.
Trasa pruge, koja je planirana da vodi od Beograda do Budimpešte, deo je kineskog strateškog projekta "Pojas i put".
Pročitajte i ovo: Svi rokovi brze pruge Beograd - BudimpeštaProjekat izgradnje brze pruge, procenjen na dve milijarde dolara, započet je 2014. u Beogradu, na samitu šesnaest država centralne i istočne Evrope i Kine, a ugovor o modernizaciji prve deonice potpisan je 2017. u Pekingu.
Za sada je u Srbiji izgrađena deonica od Beograda do Novog Sada, a u toku su radovi od Novog Sada do graničnog prelaza Kelebija sa Mađarskom, u dužini od 108,2 kilometara.
Sredstva za izgradnju te deonice su obezbeđena iz kineskog kredita, a trebalo bi da budu završeni do 2025. godine. Izgradnja će koštati 1,2 milijarde dolara.
Na ceremoniji svečanog otvaranja deonice od Beograda do Novog Sada u martu 2022. godine, mađarski premijer Viktor Orban je izjavio da će Srbija i Mađarska zbog nestabilnosti u svetu morati da revidiraju svoje planove.
Pročitajte i ovo: Srbija i Mađarska moraće da revidiraju svoje planove, poručio Orban u Novom Sadu