Moldavija mora da preduzme dalje korake kako bi se uskladila s kaznenim mjerama i sankcijama Evropske unije (EU) protiv Rusije, preporučilo je izvršno tijelo Unije u svom godišnjem izvještaju o napretku. U izvještaju se zagovara uslovno otvaranje pregovora o članstvu sa Kišinjevom.
Moldavija i Ukrajina dobile su status kandidata za članstvo u EU u junu prošle godine, a izvještaj Evropske komisije objavljen 8. novembra pohvaljuje državu sa 2,6 miliona stanovnika na jugoistoju Evrope zbog ispunjavanja šest od devet kriterijuma potrebnih za otvaranje pregovora o članstvu, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Izvještaj ističe čvrstu podršku Kišinjeva Kijevu od početka ruske invazije na Ukrajinu i pohvaljuje Kišinjev za prihvatanje velikog broja izbjeglica, ističući da Moldavija, jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope, prima najveći broj ukrajinskih izbjeglica po glavi stanovnika.
Međutim, izvještaj poziva Kišinjev da uloži više napora u usklađivanju sa sankcijama i restriktivnim mjerama koje je EU uvela Rusiji nakon pokretanja invazije na Ukrajinu.
Prošle godine, stoji u dokumentu, Moldavija je imala stopu usklađenosti od 54 posto s restriktivnim mjerama 27-članog bloka.
Pročitajte i ovo: Predsjednica Moldavije za RSE: Što je veća EU, to boljeOve je godine "Moldavija je započela svoje postepeno usklađivanje s nekim od 115 restriktivnih mjera EU povezanih s Rusijom/ruskim aktivnostima u inostranstvu", navodi se u izvještaju, dodajući da je stepen usklađivanja dosegao 78 posto od avgusta, kada je Kišinjev takođe izbacio 22 de Ruski diplomati i 23 pomoćna osoblja iz moskovske ambasade što je dvotrećinsko smanjenje osoblja.
Nadalje, Moldavija je ove godine uvela sankcije protiv 13 ruskih državljana, uključujući Wagnerove plaćenike, vojnike optužene za silovanje u Ukrajini i policajce koji su mučili moskovske demonstrante, navodi se u izvještaju.
Međutim, "potrebno je više rada na usklađivanju s restriktivnim mjerama EU i poboljšanju robusnosti njihove provedbe, uključujući jačanje nacionalnih tijela nadležnih za ovu akciju", navodi se u izvještaju.
Prozapadna predsjednica Moldavije Maia Sandu, čiji je šokantni poraz od sadašnjeg predsjednika Igora Dodona kojeg podržava Moskva u novembru 2020. označio zaokret u dosadašnjoj poziciji zemlje orijentisanoj na Moskvu, pozdravila je zaključke i preporuke izvještaja, obećavši da će udvostručiti reformske napore za ulazak u EU do kraja decenije.
Pročitajte i ovo: Uprkos izbacivanja ruskih diplomata iz Moldavije, ostale bliske špijunske veze