Međunarodni sud pita Italiju zašto je oslobodila Libijca osumnjičenog za ratne zločine

Međunarodni krivični sud, 21. novembar 2024.

Međunarodni krivični sud tražio je u sredu odgovore od Italije zašto je oslobodila Libijca osumnjičenog za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine, uključujući ubistvo, mučenje, silovanje i seksualno nasilje.

Italija je uhapsila Osamu Elmasrija Ndžima, poznatog i kao Osama Almasri Ndžim, u nedelju u Torinu pošto je dobila dojavu od Međunarodnog krivičnog suda sa sedištem u Hagu koji je protiv njega izdao međunarodnu poternicu.

Međutim, italijanska vlada ga je u utorak neočekivano oslobodila zbog pravnih tehničkih problema, rekao je izvor iz Ministarstva unutrašnjih poslova. Ndžima je službenim državnim avionom prebačen u Tripoli, gde ga je dočekan kao heroj.

Međunarodni krivični sud, koji istražuje navodne o teškim zločinima počinjenim u Libiji od izbijanja građanskog rata u toj zemlji 2011. godine, navodi u saopštenju da je pozvao Italiju da kontaktira njegovo osoblje ako bude bilo problema u proceduri hapšenja.

Sud je dodao da je Ndžim pušten bez najave ili konsultacija.

"Sud traži, i tek treba da dobije, potvrdu od vlasti o koracima koji su navodno preduzeti", saopštio je Međunarodni krivični sud.

Pročitajte i ovo: Međunarodni krivični sud: Prijetnje našim zvaničnicima moraju odmah da prestanu

Ni kancelarija premijerke Đorđe Meloni (Giorgia) ni Ministarstvo pravde nisu komentarisali slučaj. Izvor iz Ministarstva unutrašnjih poslova rekao je da je Ndžim oslobođen jer lokalna policija nije odmah obavestila Ministarstvo pravde kako je bilo potrebno.

Oslobađanje Ndžima je udarac za Međunarodni krivični sud, koji se suočava sa žestokim udarima iz SAD pošto je izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane zbog izraelske kampanje u Pojasu Gaze.

"Sud podseća na dužnost svih (država članica) da u potpunosti sarađuju sa Sudom u njegovim istragama i krivičnom gonjenju zločina", navodi se u saopštenju Međunarodnog krivičnog suda.

Na snimku na društvenim mrežama vidi se kako Ndžima, koji je brigadni general libijske pravosudne policije, njegove pristalice nose na ramenima pošto je u utorak uveče stigao na aerodrom Mitiga u Tripoliju.

Konzervativna vlada Meloni u velikoj meri zavisi od libijskih snaga bezbednosti u sprečavanju potencijalnih migranata da iz te države na severu Afrike krenu ka jug Italije.

Međunarodni krivični sud je saopštio da je zločine navedene u nalogu za hapšenje počino lično Ndžim ili da su to uradili "po njegovom nalogu ili uz njegovu pomoć, pripadnici specijalnih snaga za odvraćanje".

Sud je naveo da su se navodni zločini dogodili u zatvoru Mitiga nad ljudima koji su bili zatvoreni zbog svoje vere, na primer zato što su hrišćani, zbog navodnih kršenja verskih načela, kao što je homoseksualnost ili zbog njihove sumnje da podržavaju druge naoružane grupe.

Opozicioni političari u Italiji tražili su objašnjenje od vlade.

"Jesam li ja jedini koji misli da ste poludeli ili je ovo slika licemerne i nepristojne vlade", rekao je u sredu u parlamentu bivši premijer Mateo Renci (Matteo Renzi).

Oslobađanje Ndžima je usledilo nešto više od nedelju dana pošto je Rim iznenada pustio iranskog biznismena koji je bio uhapšen po američkoj poternici, u , kako izgleda, zameni za italijansku novinarku uhapšenu u Teheranu.

Izvor: Reuters