Opozicionoj liderki kućni pritvor

Aung San Suu Kyi

Sud u Mjanmaru osudio je opozicionu liderku, Aung San Su Ći na 18 mjeseci kućnog pritvora, a Amerikanca Džona Jetau na sedam godina zatvora uključujući i četri godine prinudnog rada, zbog neovlaštenog ulaska u kuću nobelovke dok je bila u kućnom pritvoru. Sud je zapravo Su Ći osudio na tri godine zatvora, ali je vođa vojne hunte sudsku odluku odmah preinačio na 18 mjeseci pritvora, sasvim dovoljno da je onemogući da učestvuje na izborima iduće godine.

Međunarodna zajednica reagovala je oštrim osudama na novu presudu za opzicionu liderku Mjanmara Aung San Su Ći koja je od posljednjih 20 godina 14 u zatvoru ili kućnom pritvoru.

Švedsko predsjedništvo EU poručilo je da će na ovakvu presudu odgovoriti restriktivnim mjerama prema režimu u Burmi, uključujući i ekonomske sankcije. I Britanski je premjer Gordon Braun pozvao UN da uvedu embargo na prodaju oružja toj zemlji u kojoj je na vlasti vojna hunta.

Australijski ministar inostranih poslova Stefan Smit poručio je da će konsultovati međunarodnu zajednicu uključujući i zemlje Aseana (Asocijacija zemalja jugoistočne Azije) o potrebi da se izvrši veći pritisak na režim u Burmi.Takođe je rekao da će Australija pooštriti finansijske sankcije protiv te zemlje.

Francuski predsjednik Nikola Sarkozi pozvao je EU da brzo odgovori usvajajući nove sankcije protiv mjanmarskog režima, i to one koje će ih najviše pogoditi i od kojih imaju najveći profit drvna industrija i rubini.

Protesti već počeli


Malezijski ministar inostranih poslova Anifah Aman zatražio je hitan sastanak zemalja Asena .On je naglasio da je veoma razočaran jer presuda od 18 mjeseci kućnog pritvora, koju je od trogodišnje zatvorske kazne preinačio vođa hunte general Tan Šve, znači direktno onemogućavanje Aung San Su Ći da učestvuje na opštim izborima iduće godine, koji bi, kako je rekao, trebalo da budu slobodni i pravedni.

Upravo zbog toga je britanski premjer Braun suđenje nazvao prevarom i čisto političkom presudom.

Kako je objavila državna televizja u Burmi, zbog presude su već počeli protesti:

“Sloboda, sloboda za Aung San Su Ći . Hoćemo demokratiju.”

Zbog presude se protestuje i u Seulu, Južnoj Koreji:

“Burmsnska vojna hunta mora odmah da pusti dobitnicu Nobelove nagrade Aung San Su Ći. Njeno suđenje nije pravedno. Urgiramo da diktatori odmah puste Su Ći i započnu politički dijalog sa njom.”

Egoj Bans, portparol Slobodne kolicije za Burmu, u Manili na Filipinima je za Rojters rekao:

“Aung San Su Ći je jedina nada za demokratiju u Burmi sada. I međunarodna zajednica je posljednjih dana preko lidera različitih zemalja poslala snažne poruke kojima se zahtijeva od vojnih diktatora da oslobode Su Ći, a i mi ćemo frontu međunarodne solidarnosti podražavati ovaj slučaj.”

Aung San Su Ći koja je 14 godina u zatvoru dobitnica je Nobelove nagrade za mir i vođa je opozicione Nacionalne lige za demokratiju. Posljednja presuda je izrečena zbog kršenja pravila kućnog pritvora zbog toga što je maja ove godine Amerikanac Džon Jeteu, preplivavši jezero neovašćeno ušao u njenu kuću.