Vojna vlada Mjanmara produžila je u sredu vanredno stanje za još šest meseci, javili su državni mediji, dok se hunta muči da održi kontrolu boreći se na više frontova s ekonomijom u krizi.
Mediji Mjavadi kojima upravlja vojska naveo je da je Savet za nacionalnu odbranu i bezbednost pod kontrolom vojske produžio vanredno stanje kako bi hunti imala više vremena da sakupi podatke o stanovništvu za biračke spiskove. Hunta je saopštila da sledeće godine biti izbori.
Pročitajte i ovo: EU, SAD i drugi zabrinuti zbog ugrožavanja civila u sukobima u MjanmaruVojska je stavila zemlju pod vanredno stanje na godinu dana kada je preuzela vlast februarskim državnim udarom 2021. godine, svrgavajući izabranu civilnu vladu Aung San Su Ći, posle čega su izbili ulični proteste širom zemlje koji su nasilno ugušeni.
Od tada je hunta vanredno stanje produžavala svakih šest meseci, pošto je protestni pokret prerastao u oružanu pobunu koja se proširila i sada predstavlja egzistencijalnu pretnju generalima.
"Neophodno je obnoviti mir i stabilnost zbog tekućih terorističkih aktivnosti", naveli su državni mediji o poslednjem produženju vanrednog stanja.
Prošle nedelje, sve odgovornosti glavnog predsednika Mjanmara predate su šefu hunte Min Aung Hlaingu, pošto je nominalni šef države na bolovanju.
Min Aung Hlaing je više puta obećavao da će održati višestranačke izbore, a u junu je rekao da će glasanje biti 2025.
Pročitajte i ovo:
Hunta u Mjanmaru uvodi obaveznu vojnu službu za mladeMjanmar naredio državnim službenicima i bivšim vojnicima da budu u pripravnostiIzbori su više puta odloženi a kao obrazloženje je navedeno nasilje u zemlji. Min Aung Hlaing je insistirao da hunta ne planira dugo da zadrži vlast.
Vojska je preuzela vlast nakon što se žalila na prevaru na izborima u novembru 2020. na kojima je pobedila partija Su Ći, što je ta stranka negirala. Grupe za praćenje izbora nisu našle dokaze o masovnoj krađi.