U nacrtu saopštenja na kojem se radi za mirovni samit Ukrajine u Švicarskoj ovog vikenda kaže se da bi budući mirovni pregovori trebali uključivati "predstavnike svih strana" u sukobu i slijediti sporazume o nuklearnoj sigurnosti, sigurnosti hrane, povratku ratnih zarobljenika i otete djece.
Nacrt, koji nije konačan i podložan je izmjenama, Radio Slobodna Evropa(RSE) je imala na uvid 12. juna, tri dana prije početka samita u švicarskom gradu Burgenstocku.
Na samit je pozvano oko 160 šefova država, lidera vlada i međunarodnih organizacija, a švicarski zvaničnici su 10. juna rekli da je nešto više od 90 do sada najavilo svoje učešće.
Međutim, diplomate Evropske unije(EU) rekli su za RSE da je taj broj pao na 78. Iako nisu naveli zemlje koje su navodno ispale, jedan od izvora, koji je tražio anonimnost jer nisu bili ovlašteni da javno govore o tome, rekao je da bi lista i dalje mogla rasti kako zemlje donose odluke o učešću u posljednjem trenutku. Konačna lista učesnika očekuje se do 14. juna.
U sadašnjoj verziji saopštenja, nacrt se posebno odnosi na "agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu", dok se navodi da se samit temelji na prethodnim diskusijama "koje su se vodile na osnovu ukrajinske Formule mira i drugih mirovnih prijedloga koji su u skladu s međunarodnim pravom, uključujući Povelju Ujedinjenih naroda."
"Smatramo da je za postizanje mira potrebno učešće i dijalog svih strana. Stoga smo odlučili da preduzmemo konkretne korake u navedenim oblastima uz dalje učešće predstavnika svih strana. Povelja Ujedinjenih nacija, posebno načela poštivanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih država, može i služit će kao temelj za postizanje sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira u Ukrajini", navodi se u saopštenju.
Ukrajina se nada da će dobiti široku međunarodnu podršku za svoju viziju uslova potrebnih za okončanje rata s Rusijom, koji je izbio nakon što je Moskva pokrenula invaziju na svog susjeda u februaru 2022.
Sjedinjene Države će predstavljati potpredsjednica Kamala Haris i savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, dok će na samitu prisustvovati i francuski predsjednik Emmanuel Macron i njemački kancelar Olaf Scholz.
Peking, koji ima bliske veze s Moskvom, do sada je rekao da će se držati podalje od samita od 15. do 16. juna, rekavši da je prisustvo obje strane preduslov za bilo kakvu suštinsku mirovnu konferenciju.
Rusija nije pozvana.
Pročitajte i ovo: Švajcarska prihvatila molbu Zelenskog da bude domaćin mirovnog samita