Sud u Minsku osudio je 22. marta bivšeg dopisnika Radija Slobodna Evropa (RSE) Ihara Karneya na tri godine zatvora, pod optužbom za sudjelovanje u ekstremističkoj grupi, piše Radio Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Mediji navode da je Karney osuđen zbog suradnje s bjeloruskim udruženjem novinara, koje je zatvoreno u augustu 2022. i proglašeno "ekstremističkim" u februaru 2023.
Bjeloruski nezavisni mediji bili su žrtva kontinuiranog slamanja civilnog društva, koje je počelo nakon što je u augustu 2020. na predsjedničkim izbora dodijeljen šesti mandat autoritarnom lideru Aleksandru Lukašenku.
Više od 20 dobitnika Nobelove nagrade potpisalo je 20. marta pismo s pozivom na hitno oslobađanje političkih zatvorenika u Bjelorusiji, dok bjeloruske vlasti pokreću nove akcije protiv onih koje sumnjiče za "ekstremističke" aktivnosti.
Pročitajte i ovo: Dobitnici Nobelove nagrade zahtevaju oslobađanje političkih zatvorenika u BelorusijiMeđu zatvorenima u Bjelorusiji je i novinar RSE Ihar Losik, koji služi 15 godina zatvora zbog optužbi koje su on, RSE i strane vlade nazvali politički motiviranim.
U bjeloruskom zatvoru je i Aleš Bjaljacki, sudobitnik Nobelove nagrade za mir 2022.
U novom potezu protiv drugačijih mišljenja, bjeloruske vlasti su u srijedu saopćile da su pokrenule desetine akcija protiv onih koje sumnjiče za "ekstremističke".
Bjeloruski istražni komitet, vodeća državna agencija za krivične istrage, saopćila je da su njeni agenti pretresli stanove i urede koji pripadaju onima za koje se sumnja da su umiješani u napore opozicije da napravi "narodne ambasade" u inostranstvu.
Bjeloruska opozicija najavila je stvaranje "narodnih ambasada" kako bi zastupala njene interese i suprotstavljala se bjeloruskoj državnoj propagandi u 24 zemlje, uključujući članice Evropske unije, Veliku Britaniju, Kanadu, Australiju i Brazil.