Saradnja u procesu energetske tranzicije je neophodna, posebno u momentima energetske krize, poručila je potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, Zorana Mihajlović, 26. aprila.
Mihajlović je ovo rekla tokom video-konferencije sa predstavnicima Stejt departmenta, Ministarstva energetike SAD (U.S. Department of Energy), Ministarstva trgovine (U.S. Department of Commerce), USAID-a i ambasade SAD u Srbiji.
Istakla je kako će se aktuelna kriza završiti, ali da je energetika danas najvažnija tema i da "moramo da razgovaramo o viziji i strategiji energetike".
"Republika Srbija i SAD su prijateljske zemlje i energetika otvara prostor za unapređenje sveobuhvatnih odnosa, a saradnja koja postoji između Ministarstva rudarstva i energetike Srbije i Ministarstva energetike SAD stvara mogućnost za realizaciju zajedničkih projekata, pre svega u oblasti dekarbonizacije i borbe sa klimatskim promenama", rekla je Mihajlović.
Kako je dodala, učešće Srbije na ministarskom sastanku Partnerstva za transatlantsku energetsku i klimatsku saradnju (P-TECC) u Varšavi i na okruglom stolu o energetskoj bezbednosti i diverzifikaciji u Pragu, kao i razgovori sa državnom sekretarkom i zamenikom sekretara za energetiku i zamenikom sekretara za trgovinu, "pokazuju jasno opredeljenje Srbije da nastavi proces energetske tranzicije i ide ka ostvarenju vizije o zelenoj energetici".
Tokom sastanka bilo je reči o izgradnji energetske infrastrukture, diverzifikaciji energetskih izvora, razmeni iskustava i tehnologija, tranziciji ka čistoj energiji i unapređenju energetske efikasnosti.
"Naš novi investicioni plan podrazumeva izgradnju novih kapaciteta, osim RHE Đerdap 3 i Bistrica, želimo i nove solarne i vetroelektrane. Želimo da razgovaramo o svim izvorima energije, uključujući i nuklearnu energiju", rekla je ona.
Naglasila je kako je u prethodnom ministarstvu (građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture) saradnja sa američkim kompanijama bila izuzetno uspešna, i da je uverena da "možemo jednako uspešno sarađivati i u oblasti energetike, konkretno u oblasti zelene energije".
"Drago mi je da ste predstavljali Srbiju i na ministarskom sastanku i na okruglom stolu Partnerstva za transatlantsku energetsku i klimatsku saradnju i da nastavljamo zajedno da radimo na stvaranju okvira za razvoj zelene, održive energetike na globalnom nivou i sarađujemo i na razvoju infrastrukture i u oblasti obrazovanja, razmeni iskustava, posebno u segmentu naučnih istraživanja i razvoju novih tehnologija", rekla je Ališija Dankan, zamenica pomoćnika sekretara SAD za energetiku.
Dejvid De Falko, zamenik pomoćnika sekretara SAD za trgovinu rekao je da su pitanja u vezi sa klimom i energetikom ključna u celom svetu, kao i da je to odlična prilika za unapređenje trgovinske saradnje sa Srbijom, koja je prepoznata kao lider u regionu.
Energetska saradnja bila je jedna od tema i tokom razgovora potpredsednice Vlade Srbije 18. aprila sa novim ambasadorom SAD u Beogradu, Kristoferom Hilom (Christopher Hill).
"Želimo da produbljujemo odnose sa Srbijom na svim nivoima, političkom, ekonomskom, energetskom, i da nastavimo intenzivnije da radimo na unapređenju saradnje", rekao je Hil tada.