Ministarka finansija SAD-a Dženet Jelen (Janet Yellen) rekla je 23. februara u Indiji uoči sastanka lidera G20 da Sjedinjene Države spremaju dodatnih 10 milijardi dolara ekonomske pomoći Ukrajini u narednim nedeljama.
Ona je ponovila pozive za povećanje finansijske podrške Ukrajini kako bi joj se pomoglo tokom ruske invazije koja je počela pre godinu dana.
Jelen je navela i da je od ključnog značaja za Međunarodni monetarni fond da "brzo krene" da u potpunosti finansira program zajma za Ukrajinu.
"Kao što je predsednik (SAD-a, Džo) Bajden rekao, mi ćemo stajati uz Ukrajinu u njenoj borbi – koliko god bude potrebno", rekla je dodajući da će podrška Ukrajini biti glavna tema razgovora tokom njenog boravka u Indiji.
Ukrajina traži višegodišnji program MMF-a od 15 milijardi dolara, rekao je premijer Ukrajine Denis Šmihal u ponedeljak nakon sastanka sa generalnom direktorkom MMF-a Kristalinom Georgijevom u Kijevu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Jelen je rekla da je dosadašnja američka vojna, ekonomska i humanitarna pomoć u ukupnom iznosu od 46 milijardi dolara omogućila Ukrajini da sačuva ekonomsku i finansijsku stabilnost pod "vanrednim okolnostima".
Iako se po nekim parametrima ruska ekonomija održala bolje nego što se u početku moglo očekivati, Rusija sada ima značajan budžetski deficit, rekla je Jelen.
Ona je rekla da su gornje granice cena koje su zapadne zemlje nametnule na izvoz ruske sirove nafte i naftnih derivata pomagale da se stabilizuju globalne cene energenata, a istovremeno "značajno" smanjuju prihode Rusije od energenata.
"Prošlog meseca prihodi Kremlja od nafte bili su skoro 60 odsto manji nego neposredno nakon invazije", rekla je ona, dodajući da je to omogućavalo tržištima u razvoju, uključujući Indiju, da pregovaraju o velikim popustima na rusku naftu.
Jelen je dodala da je predsednik Rusije Vladimir Putin "mislio da će ostvariti pobedu uz minimalnu cenu, prema rečima direktora CIA (Vilijama) Bernsa.. Godinu dana kasnije Putinov rat je bio strateški neuspeh za Kremlj".
Ministarka finansija SAD o razgovorima sa Kinom
Ona je rekla i da će Sjedinjene Države nastaviti razgovore sa Kinom o ekonomskim pitanjima "u odgovarajućem trenutku", ali nastavlja da upozorava Peking na posledice kršenja američkih sankcija Rusiji.
Jelen je rekla da je komunikacija između Sjedinjenih Država i Kine važna "za dobrobit celog sveta".
Nakon rušenja navodnog kineskog balona za osmatranje koji je lebdeo iznad kontinentalnog dela Sjedinjenih Država, ostalo je nejasno kada će se realizovati ranije planirane posete Jelen i državnog sekretara Entonija Blinkena (Antony Blinken) Kini.
“Jasno smo stavili do znanja da bi pružanje materijalne podrške Rusiji ili pomoć u bilo kakvom izbegavanju sistemskih sankcija predstavljalo veoma ozbiljnu zabrinutost za nas“, rekla je ona.