Minić: Radićemo na unapređenju investicione klime u regiji

Jelica Minić

Vijeće za regionalnu saradnju samo u posljednja dva mjeseca stare godine organizovalo je 57 regionalnih konferencija o različitim temama od pravosuđa, IPA fondova, obrazovanja domedijske saradnje. Postignutim su zadovoljni, a regionalnu saradnju u 2011. ocjenjuju veoma uspješnom, mnogo boljom nego ranijih godina.

Jedan od prioriteta za ovu godinu je unaprjeđenje investicione klime, navodi Jelica Minić zamjenica generalnog sekretara Vijeća za regionalnu saradnju.

RSE: Vijeće za regionalnu saradnju organizovalo je u proteklih godinu dana niz regionalnih konferencija o različitim temama od unaprjeđenja rada pravosuđa, usklađivanja obrazovanja sa tržištem rada do uloge i funkcije Javnih servisa u zemljama regije u skladu sa EU standardima. Dogovoreni su i konkretni potezi na ovim konferencijama. Možete li pobrojati neke?

Minić: Kada je reč o pravosuđu uspostavljen je jedan monitoring mehanizam, to je jedan sistem indikatora i merenja uspeha i administracije su to prihvatile, znači ministarstva pravosuđa i unutrašnjih poslova. Mehanizam bi trebalo da počne da se primenjuje ove godine, dakle to je jedan veliki korak u ovoj oblasti koji je i u izveštaju Evropske komisije o napretku regionalne saradnje eksplicitno pomenut.

Imamo najavu od Evropske komisije da će sa nekih million evra podržati održivi razvoj javnih servisa u regionu.
Zatim, Savet za regionalnu saradnju je u okviru Socijalne agende za zapadni Balkan pokrenuo više tema, jedna od tema je usklađivanje obrazovnog sistema sa potrebama tržišta rada i to je jedan veliki zahvat, mi smo tu debatu tek otvorili i nameravamo da je nastavimo, ali nameravamo takođe da pokrenemo i pitanja reforme penzijskog sistema, zdravstvenog sistema, zatim razvoj socijalnog preduzetništva koje ima veliku ulogu u rešavanju socijalnih pitanja, ali isto tako kao jedan važan mehanizam samozapošljavanja i najzad pokrenutu saradnju medija na regionalnom nivou. To se odnosi na elektronske medije, javne medijske servise. Imamo najavu od Evropske komisije da će sa nekih million evra podržati održivi razvoj javnih servisa u regionu. Imamo takođe jedan dokumentarni program koji bi trebalo da pomogne bolje upoznavanje suseda, otvaranje dijaloga, unapređivanje tolerancije, dakle, čitava jedna serija inicijativa je vezana za medijsku saradnju.

Sarajevo se profiliše kao centar regionalne saradnje

RSE: Šta planirate u 2012. godini, kojim temama ćete dati prioritet?

Nastavićemo rad na Socijalnoj agendi, već imamo neke inicijative vezane za unapređenje infrastrukture vezano za avio saobraćaj, železnički saobraćaj, ali i za infrastrukturu vezanu za životnu sredinu.
Minić: Ono što je posebno važno za Savet za regionalnu saradnju jeste da smo mi u novembru ove godine preuzeli od OECD-a Investicioni komitet za jugoistočnu Evropu. To je jedan od domena gde ćemo morati da uložimo jako mnogo truda da zaista pomognemo tešnju saradnju zemalja regiona u unapređivanju investicione klime. Dalje, nastavićemo rad na Socijalnoj agendi, već imamo neke inicijative vezane za unapređenje infrastrukture vezano za avio saobraćaj, železnički saobraćaj, ali i za infrastrukturu vezanu za životnu sredinu. U domenu bezbednosne saradnje imamo takođe inicijativa koje bitno unapređuju poverenje među zemljama na multilateralnom nivou i u domenu izgradnje ljudskog kapitala mi smo pokrenuli neke velike projekte kao što je zajednička strategija istraživanja i razvoja za inovacije na zapadnom Balkanu i naravno parlamentarna saradnja, to će biti neki od fokusa našeg rada.

RSE: Kako biste ocijenili nivo saradnje zemalja u regiji sada u odnosu na period kad je Vijeće za regionalnu saradnju tek formirano?

Minić: Mislim da je razlika velika. Uprkos još uvek nerešenim brojnim bilateralnim pitanjima, multilateralna saradnja u regionu se zaista dobro razvijala i mislim da je Veće za regionalnu saradnju u tome igralo veoma važnu ulogu. Stvaraju se nove interesne strukture u domenu privrede, kulture, nauke, obrazovanja, čak i u administrativnoj saradnji, saradnji organizacija civilnog društva... To je jedna veoma živa regionalna scena i Savet za regionalnu saradnju će tu takođe povećati angažman vezano za lokalne zajednice, za civilno društvo, ali posebno za regionalne inicijative koje već deluju u našem regionu, njih je jako mnogo oko pedesetak. Ono što bih možda posebno istakla; ustanovili smo da je organizovano u dva meseca oko 57 regionalnih događaja u jugoistočnoj Evropi ili vezano za jugoistočnu Evropu. Od tih 57 događaja 16 je organizovano u BiH, a 15 u Sarajevu. Znači Sarajevo se već profiliše kao jedan centar regionalne saradnje i mislim da je Veće za regionalnu saradnju u tome odigralo veoma važnu ulogu.