Merkel u Kijevu: Prirodni gas ne bi trebalo da bude ‘geopolitičko oružje’

Merkel i Zelenski

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da se prirodni gas nikada ne sme koristiti kao geopolitičko oružje i podržala je produženje sporazuma o energetskom partnerstvu sa Ukrajinom nakon isteka 2024. godine.

Merkel je to izjavila u Kijevu 22. avgusta na konferenciji za novinare sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.

Merkel boravi u poslednjoj poseti Ukrajini pre nego što bi trebalo da se povuče nakon izbora u Nemačkoj sledećeg meseca.

Njena poseta ukrajinskoj prestonici dolazi dva dana nakon sastanka sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom u Moskvi.

Merkel je kritikovana zbog podrške gasovodu “Severni tok 2” za prirodni gas, na koji Kijev, Vašington i drugi upozoravaju da ne samo da će ojačati energetsku poziciju Moskve u Evropi, već će Ukrajini ukinuti unosne takse za tranzit gasa.

Pročitajte i ovo: Putin: Realnost da talibani kontrolišu Avganistan

Na konferenciji za novinare, Zelenski je rekao da su razgovori o produženju sporazuma o tranzitu gasa sa Rusijom bili nejasni. Dodao je da želi da razume šta Ukrajina može dobiti nakon isteka sporazuma 2024. godine.

Merkel pruža ključnu podršku Kijevu otkako je Rusija anektirala ukrajinski region Krim i počela aktivno podržavati separatističke formacije u delovima istočne Ukrajine 2014. Taj sukob je odneo više od 13.200 života.

Merkel je na konferenciji za novinare, nakon sastanka sa Putinom, rekla da će nastaviti "da radi na teritorijalnom integritetu Ukrajine" sve dok ne odstupi sa vlasti nakon izbora u Nemačkoj u septembru.

Međutim, Merkel je kritikovana zbog svog stava prema “Severnom toku 2”, koji će uskoro udvostručiti isporuke ruskog prirodnog gasa Nemačkoj.

Berlin je pokrenuo mogućnost stvaranja mehanizma za kompenzaciju Ukrajine za izgubljene prihode.

"To možete nazvati pragmatičnim pristupom", rekao je Zelenski u ovonedeljnom intervjuu za nekoliko medija.

Pročitajte i ovo: Ukrajina se konsultuje sa Francuskom i Njemačkom zbog ruskih trupa

On je diplomatiju nemačke kancelarke nazvao "veoma delikatnim balansom", ali je dodao da je "po mom mišljenju ovo previše mekano".

Ukrajina će 24. avgusta proslaviti 30 godina od proglašenja nezavisnosti od Sovjetskog Saveza. Zemlja će takođe ugostiti nekoliko evropskih lidera 23. avgusta na samitu o Krimu i razgovarati o načinima vraćanja poluostrva u Ukrajinu, ali Merkel ne planira da učestvuje na toj konferenciji.

Merkel je na konferenciji za novinare u Kijevu 22. avgusta rekla da Berlin smatra da je aneksija Krima Rusije u martu 2014. godine nezakonita.