Dok se svet priprema za proslavu Međunarodnog dana žena 8. marta, prisetimo se šta predstavlja ovaj globalni događaj i na čemu je fokus ove godine.
Šta je Međunarodni dan žena?
Na Međunarodni dan žena proslavljaju se njihova dostignuća i podstiče napredak u pravima. Koreni leže u američkim socijalističkim i radničkim pokretima ranog 20. veka, posebno kada su se žene borile za bolje uslove rada i pravo glasa.
Prva zabeležena proslava bila je 1911. godine u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj kada se preko milion ljudi okupilo da podrži prava žena. Od tada, događaj je porastao ne samo po veličini već i po obimu.
Fokus se proširio na pitanja koja se kreću od nasilja nad ženama do pariteta na radnom mestu.
Pročitajte i ovo: Zašto su muškarci i žene nejednako plaćeni za iste poslove?Iako nijedna grupa nema primat nad događajem, Ujedinjene nacije su često na čelu proslava nakon što su zvanično priznale Međunarodni dan žena 1977. godine.
Međutim, proslave širom sveta su obično decentralizovane, dok ga neke zemlje - uključujući Kinu, Rusiju i Ugandu - priznaju kao državni praznik.
Greška servera
Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.
Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj
Na čemu je fokus ove godine?
Tema Ujedinjenih nacija ove godine je "DigitALL: Inovacije i tehnologija za rodnu ravnopravnost". Ova tema naglašava kako je tehnologija ključna za unapređenje prava, ali rastući digitalni jaz među polovima utiče na sve, od mogućnosti zapošljavanja žena do bezbednosti na mrežama.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, 259 miliona žena manje nego muškaraca ima pristup internetu, a žene su u velikoj meri nedovoljno zastupljene u nauci, tehnologiji, inženjeringu i matematici.
Pročitajte i ovo: Većinski muška nacionalna akademija Srbije"Uvođenje žena u tehnologiju rezultira kreativnijim rešenjima i ima veći potencijal za inovacije koje zadovoljavaju potrebe žena i promovišu rodnu ravnopravnost", navodi se na veb stranici UN. "Njihovo neuključivanje, nasuprot tome, dolazi sa ogromnim troškovima".
Prethodne teme Ujedinjenih nacija uključivale su klimatske promene, žene na selu i HIV/AIDS.
Pročitajte i ovo: Koliko mladi regije znaju o rodnoj ravnopravnosti
Zašto je ovaj dan važan?
Dok ovogodišnja tema Ujedinjenih nacija naglašava kako se borba za rodnu ravnopravnost razvila u 21. veku, proslave širom sveta su takođe fokusirane na dugoročna pitanja, uključujući siromaštvo i nasilje.
Pročitajte i ovo: Bes žena u brojevimaIzveštaj Svetske zdravstvene organizacije iz 2021. otkrio je da je skoro jedna od tri žene širom sveta tokom svog života izložena fizičkom ili seksualnom nasilju, što je pitanje koje je povezano sa ekonomskim mogućnostima žena, pristupom seksualnom obrazovanju i reproduktivnim pravima.
Iako je ovaj dan prilika da se podigne svest o prazninama u pravima, organizatori takođe koriste priliku da proslave napredak i dostignuća pojedinih žena.
Pročitajte i ovo: Zašto su otkrića žena naučnica kroz istoriju pripisivana muškarcima?