Mađarska će ponovo pokušati da ubedi EU da otvori klaster sa Srbijom

Zastave EU, Mađarske i Srbije, arhivska fotografija

Mađarsko predsedništvo Evropskom unijom (EU) ponovo će pokušati da ubedi države članice da odobre otvaranje jednog klastera sa Srbijom. Međutim, izgledi su mali da Srbija otvori klaster u decembru, iako Mađarska potvrđuje da neće prestati sa angažovanjima.

U novom nacrtu zaključaka o proširenju, koji bi trebalo da budu usvojeni na sastanku ministara EU 17. decembra, samo se ističe da Savet EU "prihvata procenu Komisije da Srbija održava nivo pripremljenosti za početna merila u klasteru 3".

Radio Slobodna Evropa (RSE) ima uvid u nacrt ovih zaključaka.

Klasteri u grupisanje određenih poglavlja po tematici. Klasteri su uvedeni 2020. godine kada je usvojena revidirana metodologija proširenja EU. Postoji sveukupno 6 klastera a unutar njih su tematska poglavlja. Poglavlja u pristupnim pregovorima su ostala neizmenjena i ima ih 35.

Pročitajte i ovo: Brisel poziva Srbiju na napredak u pravosuđu, gonjenju ratnih zločinaca i poštovanju medijskih sloboda

Klaster 3 koji Srbija čeka da otvori se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast. Ovo je treća godina da Evropska komisija potvrđuje da je Srbija spremna za otvaranje ovog klastera.

Srbija je poslednji put otvorila klaster u pristupnim pregovorima u decembru 2021. godine. Dva meseca kasnije počeo je rat u Ukrajini a zbog neuvođenja sankcija Rusiji, pregovori o članstvu između Brisela i Beograda su zaleđeni.

Dok sankcije predstavljaju ključni razlog zašto Srbija, donedavno lider u procesu EU integracija, nije napredovala u pregovorima o članstvu jer neke države članice nisu zadovoljne ni situacijom po pitanju vladavine prava, slobodom izražavanja i nedostatkom napretka u dijalogu sa Kosovom.

Mađarska koja od jula predsedava Evropskom unijom i određuje agendu, pokrenula je ponovo pitanje mogućeg nastavka pristupnih pregovora između Srbije i EU.

Do sada nije imala uspeha, iako Srbiju kao tačku stavlja praktično na svaku agendu sastanaka koji se odnose na proširenje EU.

može vas zanimati i ovo Mala korist od mađarskog predsedavanja EU za Srbiju, moguće bez otvaranja poglavlja u decembru

Situaciju sa Srbijom dodatno komplikuje stav Holandije, koja je protiv otvaranja klastera 3. Ovaj stav Vlade je podržao i Predstavnički dom Parlamenta te zemlje.

Na zvaničnoj web stranici Predstavničkog doma objavljeno je savetodavno mišljenje ove institucije koja ne podržava otvaranje klastera 3 sa Srbijom.

U obrazloženju Predstavničkog doma se podvlači da postoji značajna zabrinutost u vezi sa vladavinom prava u Srbiji te nedovoljnim napretkom u dijalogu sa Kosovom. Takođe se od Srbije traži da popravi procenat usaglašavanja sa bezbednosnom i spoljnom politikom EU.

Iako Vlada Holandije nije zakonski obavezana da primeni savetodavna mišljenja Predstavničkog doma o pitanjima koja se odnose na proširenje, ona te odluke u većini slučajeva primenjuje, budući da Predstavnički dom igra značajnu ulogu u oblikovanju vladine politike, posebno o pitanjima vezanim za EU.

Ako Mađarska ne uspe da ubedi sve države članice, što je verovatan scenarij, onda je buduća šansa za Srbiju naredna godina.